7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Van Araç Kiralama

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehri olan Van, kaleleri, gölü, kedileri ve kendine has mutfağıyla ziyaretçilerine yepyeni deneyimler yaşatıyor. Van’da araç kiraladıktan sonra şehri keşfetmek için yola koyulabilirsiniz.

Van’da neden araç kiralamalıyım?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Van Havalimanı’na gelir gelmez araç kiralamak kültürel olarak oldukça zengin olan şehirdeki bütün programınızı kolaylaştırır. Çünkü şehirde toplu ulaşım her zaman kolay ve mümkün değil. Van Havalimanı’nda araç kiralayarak gezi planlarınızın bu kısıtlamalardan etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Van’da mutlaka görmeniz gereken yerler

Van’a geldiğiniz zaman farklı dönemlerin izlerini taşıyan çok sayıda tarihi yapıyla karşılaşacaksınız. 915-921 yılları arasında inşa edilip günümüze miras kalan Akdamar Kilisesi bunlardan biri. Ortaçağ Ermeni mimarisinin benzersiz örnekleri arasında sayılan kilise bugün müze olarak ziyarete açık. Baharda badem ağaçlarının çevrelediği bir yoldan ulaşacağınız kilisedeki hayvan ve bitki motifleriyle gelenleri hayran bırakıyor.

M.Ö. 9. yüzyılda Urartuların inşa ettiği Van Kalesi, Van Gölü’nün kıyısında sert bir kayalık üzerinde yer alıyor. Ortaçağ’ın izlerini taşıyan kale, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Rivayete göre bu kalenin o dönemde yaşayan devler tarafından Urartuların başkenti Tuşba’yı kontrol etmek için inşa edildiğine inanılıyor.

Van’ın Gevaş ilçesinde yer alan Halime Hatun Kümbeti de şehre gelen ziyaretçilerin bir diğer durağı. 1335 yılında inşa edilmiş olan kümbet, detaylı süslemeleri ve kendine has geometrik şekliyle dikkat çekiyor.

Van Gölü, Nemrut Dağı’nın patlamasıyla ortaya çıktığı düşünülen ve bölgenin denizi olarak görülen bir göl. Daha önce bahsettiğimiz Akdamar Kilisesi’nin bulunduğu adanın yanı sıra gölde Çarpanak, Kuş ve Adır adaları bulunuyor.

Bunlar dışında Mahi çayı üzerinde inşa edilmiş Şeytan Köprüsü, 210 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Erek Gölü, huzurlu ve doğal güzelliğiyle Muradiye Şelalesi, manastır ve şapeli de bulunan Adır Kilisesi şehrin en çok ziyaret edilen diğer yerleri.

Van’da ne yenir, ne içilir?

Farklı kültürleri buluşturan şehirlerimizden biri olan Van mutfağının en önemli parçası serpme kahvaltıdır. Türkiye’nin dört bir tarafına namı yayılmış olan Van serpme kahvaltısını yerinde tatmadan dönmek olmaz. Kahvaltıda özellikle otlu peynir, murtuğa gibi yöresel lezzetlere bayılacaksınız. Van’ın en sevilen geleneksel yemekleri arasında ciğer kebabı, tandır balığı, gavut sayılabilir.

Almira Van Araç Kiralama Ofisi

Adres: Şerefiye Mah. İrfan Baştuğ Cad. No:20/B 2. Hastane Sokağı Merkez / Van

Telefon: 0850 811 3 256