7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama

Diyarbakır Havalimanı, şehir merkezinin yanı sıra bölgedeki pek çok yere kolay ve hızlı ulaşmanızı sağlıyor. Diyarbakır Havalimanı’na geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey ise araç kiralamak. Daha sonra hazırladığınız gezi planına başlayabilirsiniz.

Diyarbakır’da neden havalimanında araç kiralamalıyım?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tam ortasında bulunan Diyarbakır Havalimanı’na gelir gelmez araç kiralamak bütün programınızı kolaylaştırır. Çünkü şehirde toplu ulaşım her zaman kolay ve mümkün olmayacak. Diyarbakır Havalimanı’nda araç kiralayarak gezi planlarınızın bu kısıtlamalardan etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Diyarbakır’da mutlaka görmeniz gereken yerler

Diyarbakır Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 70 km’nin üzerinde. Bu nedenle aracınızı havalimanından kiralamak bu uzun mesafeyi en kısa sürede gitmenizi sağlayarak bir an evvel 9000 yıllık tarihiyle Diyarbakır’a ulaşmanıza yardımcı olacak.

Peki, Diyarbakır’da nelerle karşılaşacaksınız? Çin Seddi’nden sonra en uzun surlar olması ile bilinen Diyarbakır Surları, 16 kalesi ve 5 kapısı ile tüm dünyadan pek çok kişinin ilgisini çekiyor.  Batman Çayı üzerinde yer alan Malabadi Köprüsü de görülmeye değer.

Ülkemizin en değerli mirasları arasında sayılan Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri ile surların arasında yer alıyor. 8000 yaşındaki Hevsel Bahçeleri, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde.

Tarih boyunca farklı medeniyetleri ağırlamış olan Diyarbakır, Mart Thoma, Meryem Ana, Kırklar ve Mart Pityon Kiliseleri; İslam dünyasının beşinci Harem-i Şerif’i olarak bilinen Ulu Cami, Behram Paşa Cami, Şeyh Matar Cami ve Safa Camisi ile de ziyaretçilerine dolu dolu bir gezi imkanı sunuyor.

Ayrıca İpek Yolu üzerinde yer alan Diyarbakır’da Deliller Hanı, Hasan Paşa, Çiftehan ve Yeni Han’ın da arasında bulunduğu çok sayıda han bulunuyor. Bu hanlar özellikle halı, kilim ve gümüş dükkanlarını görmek isteyenlere hitap ediyor.

Diyarbakır’da ne yenir, ne içilir?

Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Diyarbakır, kültürü gibi zengin bir mutfağa sahip. Diyarbakır’ın en sevilen geleneksel yemekleri arasında cartlak kebabı, kibebumbar ve içli köfte geliyor. Özellikle akşam saatlerinde sokakta açılan seyyar tezgahlarda satılan Cartlak kebabı, Diyarbakır’da sık sık tercih ediliyor.

Birbirinden lezzetli yemeklerin yanı sıra tatlılarıyla da aklınızda yer edecek olan Diyarbakır’a gittiğiniz zaman burma kadayıf ve Nuriye tatlısını mutlaka deneyin. Diyarbakır mutfağı, alışılmışın dışında büyüklüğü ile Diyarbakır karpuzu ile de damaklarınızı şenlendirecek.

Almira Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama Ofisi

Adres: Diyarbakır Havalimanı İç Hatlar Terminali

Telefon: 0850 811 3 256