7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Yalova Civarında Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

19.04.2021

Yalova; kaplıcaları, doğal güzellikleri ve tarihi ile ülkemizin nadide illerinden biri. Özellikle turizmdeki önemi giderek artan Yalova, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor. Aynı zamanda tatil beldeleri, doğallığını kaybetmemiş köyleri ile de canlılığını koruyor. Durum böyle olunca gezilecek yerler de peş peşe sıralanıyor. İşte Yalova araç kiralama ile ulaşım sorununuzu çözdükten sonra, civarda mutlaka görmeniz gereken 5 yer:


1- Termal Bölgesi

Yalova denilince akla ilk olarak termal sular geliyor. Birçok hastalığa şifa olan kaplıcalar turistler tarafından da en çok ilgiyi gören yerlerin başında yer alıyor. Siz de mutlaka Termal Bölgesi'ne giderek kaplıca sularına girmelisiniz. Burada konaklayabileceğiniz güzel otel ve pansiyonlar da bulunuyor.


2- Şelaleler

Yalova, doğal güzellikleriyle sizi mest edecek. Özellikle farklı ilçelerde bulunan şelalelerin her biri doğa harikası. Serin suların, yemyeşil ağaçların yakaladığı uyum sizi buraya hayran bırakacak. Sudüşen Şelalesi, Yalova'nın en önemli turistik doğal güzelliklerinden. Şelaleye ulaşırken güzergahınız Üvezpınar olacak. Yol boyunca panoramik manzaranın keyfini sürebileceksiniz. Ayrıca Çınarcık'taki Erikli Yaylası'nda bulunan Dipsiz Göl ve Erikli Şelalesi de mutlaka görmeniz gereken doğa harikaları arasında.


3- Çınarcık- Esenköy- Armutlu

Yalova konumu itibariyle önemli bir tatil bölgesi. Özellikle Çınarcık, Esenköy ve Armutlu en çok tatilci çeken yerlerden. Çınarcık, şehir merkezinden sonra en büyük ilçe ve yaz sezonunda oldukça kalabalık oluyor. Denizi, eğlence mekanları, doğal güzellikleri ile ilgi çekiyor. Esenköy, özellikle muhafazakar kesimin ilgisini çeken şirin bir belde ve birkaç tane kadınlara özel plaj bulunuyor. Armutlu ise tatil köyü ve kaplıcaları ile kendini gösteriyor.  Sahil boyunca devam eden bu 3 şehir merkezi mutlaka gezilmesi gereken özel yerler arasında yer alıyor.


4- Yürüyen Köşk

Yalova, Atatürk için de önemli bir il. Özellikle su şehri olarak tahayyül ettiği bu güzel yere köşk yaptırmayı uygun görüyor. Yürüyen Köşk ise özel bir yere sahip. Sahil kesiminde ve çınar ağacının yanına yapılan oldukça mütevazı bir köşk ancak onu özel kılan hikayesi. Köşk yapıldıktan bir sene sonra çınar ağacı köşkün çatı ve duvarlarına değmeye başlıyor. Bu durumda Atatürk'e ağacın dallarının kesilmek istendiği söyleniyor. Atatürk ise ağaca zarar vermek yerine köşkün ileri alınmasını istiyor ve köşk yerinden oynatılıyor. Adını bu hikayeden alan Yürüyen Köşk, günümüzde müze olarak ziyaretçilere sunulan mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.


5- Kara Kilise

Yalova'ya yolunuz düşerse Çiftlikköy'de bulunan Kara Kiliseye de mutlaka bir uğramalısınız. Roma döneminde su yapısı olarak inşa edilen, tarihi dokuyu hissettiren bu eşsiz yapı Bizans döneminde ise kiliseye çevriliyor. Hem farklı imparatorluklara ev sahipliği yapmış olması hem de mimari özellikleri ile tarihi yapıları sevenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.