7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Van'da Mutlaka Yapılması Gereken 6 Şey

15.04.2021

Dillere destan kedisi ve efsanelere dayanan Van gölü canavarı ile meşhur olan Van; Doğu Anadolu Bölgesi’nin gözde turistik şehirleri arasında bulunuyor.

Tarihi geçmişi M.Ö 7000 yıllarına kadar dayanan bu şehirde Kalkolitik, Demir ve Tunç dönemlerine ait yerleşim yerlerine sıklıkla rastlanıyor.

Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Akkoyunlular ve Osmanlılar gibi tarihte pek çok uygarlığın hakimiyeti altına girmiş olan Van; geniş yüzölçümü ile ülkemizin en büyük illerinden biri.

Bu yazımızda Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Van tatiliniz esnasında kesinlikle yapmanız gereken en önemli 6 şeyi sizlerle paylaşmak istedik.

İşte Van’da Mutlaka Yapılması Gereken 6 Şey:

Van Gölü’nde Dalış

Van Gölü’nde her ne kadar 15 metre uzunluğunda bir canavarın yaşadığına inanılsa da dalış sporu yapanların sayısı yadsınamayacak kadar çok.

Üstelik yaz aylarında serinlemek ve yüzmek için de Van Gölü’ne uğrayabilirsiniz. Dalış sporu ile ilgilenenlere kesinlikle Akdamar adasına uğramalarını öneriyoruz.

Müküs Çayı’nda Rafting Keyfi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en dağlık ve en engebeli şehirlerinden biri olma unvanına sahip olan Van; rafting sporu için de oldukça uygun olan ırmak, nehir ve akarsulara sahip.

Rafting sporu için en çok tercih edilen yer ise Müküs Çayı. Su sporlarına ilgi duyuyorsanız; adrenalin dolu zaman geçirmek için Müküs Çayı oldukça iyi bir seçenek olabilir.

Artos Dağı’nda Yamaç Paraşütü

Gökyüzüne aşık olanların en çok sevdiği spor dalı olan yamaç paraşütü için Van’ın mükemmel bir tercih olabileceğini belirtmek istiyoruz.

Üstelik Van’ın doğal güzelliklerini bir kez de gökyüzünden izlemenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Gökyüzüyle buluşmak, heyecanlı vakit geçirmek adına Artos Dağı’na da uğramayı unutmayın!

Kış aylarında Kayak Sporu

Dondurucu soğukları ve kış aylarında dizlere kadar uzanan karı ile ünlü olan Van; yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da ziyaret edebileceğiniz bir şehir.

Kış mevsiminde sevgilinizle ya da eşinizle birlikte huzurlu zaman geçirebileceğiniz bir kayak merkezinde konaklamak adına Van’ı tercih edebilirsiniz.

Lezzetli Van Kahvaltısı

Ülkemizin her bir bölgesi ve her bir ili gibi Van ilimiz de otlu peynir, kaymak bal, yöresel kavut, çörek ekmek gibi kendine has lezzetlere sahip.

Van’a uğradığınızda mutlaka otlu peynirin ve yöresel kavutun tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Van Kalesi’ni Ziyaret

M.Ö 855 yılında Urartu Kralı tarafından inşa ettirilen Van Kalesi; bir adet iç kaleden ve kalenin etrafını saran surlardan oluşuyor.

Yüksekliği 100 metre ve genişliği 2000 metre olan Van kalesi; kayalık bir alan üzerine kurulmuş.

Van’ı kuşbakışı görmek ve kalenin Urartu dönemine ait muhteşem mimari yapısına şahit olmak adına Van Kalesi’nin de gezilecek yerler listenize kesinlikle ekleyin!

Van'da Ulaşım

Bu saydığımız aktiviteleri gerçekleştirebilmenin en rahat yolu bir araçla seyahat etmektir. Van araç kiralama ofisimizden temin edeceğiniz bir kiralık araçla Van gezinizi konforlu ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.