7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Trabzon'da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey

19.04.2021

Karadeniz'in nadide kıyı şehirlerinden olan Trabzon, doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında geliyor. Bir yandan hırçın Karadeniz, bir yandan engin yeşil ormanlar, bir yandan ise medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihi mekanlar, sizi bu şehre hayran bırakacak. İşte Trabzon'da mutlaka yapılması gereken 4 şey:


1- Doğayı hissedin!

Trabzon, doğayı ruhunuzun derinliklerine kadar hissedebileceğiniz bir şehir. Yeşilin ve mavinin birbiriyle ahenkle yarıştığı bu şehirde mutlaka doğal güzellikleri keşfe çıkmalısınız. Özellikle Uzun Göl, Altındere Vadisi ve temiz havayı ciğerlerinize dolduracağınız eşsiz yayları ziyaret etmelisiniz. Yeşilin her tonunu bir arada görebileceğiniz doğa harikaları sayesinde doğa ile bütünleşecek ve Trabzon'a veda etmek istemeyeceksiniz. Gece gökyüzüne baktığınızda sayısız yıldızla karşılaşacaksınız. Manzara keyfinin üzerine, şansınıza bir de yağmura denk gelirseniz toprak kokusu içinize işleyecek.


2- Geçmişte yolculuğa çıkın

Doğal güzellikleri anlatmakla bitmeyen Trabzon aynı zamanda tarihe ev sahipliği yapmış, her yeri tarihi cevherlerle dolu bir şehir. Dünyanın her tarafından turistleri konuk eden Sümela Manastırı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca Peristera Manastırı ve Vazelon Manastırı da yeşillerin içerisinde hayran olunacak tarihi mekanlardan. Trabzon'daki Ayasofya Müzesi ise 1250'li yıllarda kilise olarak inşaa edilmiş daha sonra hastane ve camii olarak da kullanılmış buram buram tarih kokan yerlerden. Aynı zamanda Bedesten, Trabzon Kalesi, Çal Mağarası, Atatürk Köşkü gibi birçok önemli tarihi mekan da mutlaka geçmişe yolculuk yapmanız gereken yerler arasında.


3- Trabzon'a özgü lezzetleri mutlaka tadın!

Kuymak, Akçaabat köfte, hamsili pilav, mısır ve taş fırın ekmeği, pazı, kaygana... Say say bitmeyen Trabzon lezzetlerini tatmadan asla geri dönmeyin. Hepsi birbirinden leziz yöresel lezzetlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Her ne kadar bu lezzetler artık il sınırlarını aşmış olsa da yerinde tattığınızda farkı anlayacak, Trabzon insanının el lezzetine hayran kalacaksınız.


4- Farklı aktiviteleri deneyimleyin!

Trabzon'da doğa ile iç içe aktiviteler yapabilirsiniz. Ormanların derinliklerine ilerleyip mis gibi havayı içinize dolduracağınız yürüyüşler, belirlenmiş alanlarda gruplar halinde yapabileceğiniz kamplar, eğlenceli safari, yamaç paraşütü gibi farklı aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca türkülere konu olmuş Karadeniz sularında yüzebilir, halk oyunları gösterilerini izleyebilir, içimize işleyen türküleri canlı canlı dinleyebilirsiniz. Asla sıkılmayacağınız Trabzon'dan dönerken hediyelik eşya çarşılarından yöresel hediyeler alabilirsiniz.