7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Tarihi Yarımada'da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Tarihi Eser

19.04.2021

İstanbul’un en eski yerleşim yeri olma unvanına sahip olan Tarihi Yarımada; diğer adıyla Sur içi; tarihe ışık tutan onlarca tarihi eseri ile hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören bir bölge olma özelliği taşıyor.

Bizans dönemine ait tarihi sur kalıntıları ile çevrili olan bu bölge; Bizans ve Osmanlı dönemi mimari yapısını en güzel şekilde yansıtan saray, kilise, cami, çeşme, dikilitaş ve konut örnekleri ile ön plana çıkarken; Tarihi Yarımada, ziyaretçilerine eşsiz bir atmosfer soluma imkanı tanıyor.

Bu yazımızda Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nin çevrelediği Suriçi’ne yolunuz düştüğünde burada mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi eserden kısaca bahsetmek istedik. Tarihi Yarımada'ya Atatürk Havalimanı araç kiralama imkanları sayesinde hızla erişebilirsiniz. Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

Aziz Nicholas Katedrali

Yaklaşık olarak 1300’lü yıllarda inşa edilen, muhteşem bir Frenk mimari örneği olan Aziz Nicholas Katedrali; dönemin en güzel gotik kiliselerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

1571 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından bir camiye dönüştürülen bu katedral; tarih boyunca başta Kıbrıs ve Kudüs krallarının taç giydiği bir katedral olarak; tarih sahnesindeki yerini alıyor.

Tarihi Yarımada’ya uğramışken; yıllara meydan okuyarak, günümüze kadar sağlam bir şekilde kalmayı başaran bu kiliseyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Venedik Sarayı

Lüzinyan Kraliyet sarayı olarak inşa edilen, ardından 1489 yılında Venedik Vali vekilinin yerleşim yeri olarak benimsediği Venedik sarayı; Rönesans döneminin en sade örneklerinden biri olarak; Tarihi Yarımada’da varlığını sürdürüyor. Gotik mimariyle harmanlanan bu saray; Tarihi Yarımada’da kesinlikle görmeniz gereken yerler listesinde ilk sıralarda bulunuyor.

Tabakhane Camisi

Yerel Kıbrıs Gotik tarzı ile Haçlı tarzının bir arada kullanıldığı ve Osmanlılar döneminde camiye dönüştürülen Tabakhane Camisi; 15. yy’a ait bir kilise örneği olarak; Tarihi Yarımada’nın en gözde mimari yapıları arasında yer alıyor.

Tarihe ilgi duyuyorsanız; Suriçi geziniz esnasında Tabakhane camisine muhakkak uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Kapalıçarşı

Fatih Sultan Mehmet döneminde yapımına başlanan, iki adet görülmeye değer bedesteni ile İstanbul’un en işlek mekanlarından biri olan Kapalıçarşı; geziniz esnasında biraz soluklanabileceğiniz; biraz da alışveriş yapabileceğiniz bir adres olarak, Tarihi Yarımada’ya renk ve hareket katıyor.

Aslen Bizans dönemine ait bedestenleri ile oldukça muazzam bir görünüme sahip olan Kapalıçarşı’yı baştan sona dolaşarak, burada sevdiklerinize özel birbirinden güzel hediyeler satın alabilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan, tarih boyunca Osmanlı Devleti’nin idari yönetim merkezi olarak padişahlar tarafından kullanılan bu saray; Tarihi Yarımada’nın en nadide eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye hak kazanmış olan bu sarayı baştan sona dolaşmadan; Suriçi gezinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.