7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Sivas'a Giderken Bilmeniz Gereken 5 Şey

19.04.2021

Tarihi geçmişi Neolitik Çağ’a kadar uzanan, tarih boyunca Hititler, İskitler, Medler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Sivas; İç Anadolu Bölgemizin kültürel mirasları ile ön plana çıkan ve kesinlikle görülmeyi hak eden şehirleri arasında bulunuyor.

Tarihi değerlerinin yanı sıra eşsiz güzellikteki şelaleleri, yaylaları ve gölleri ile de adından söz ettiren Sivas; şehre özgü kebabı, köfte ve ızgara çeşitleri ile ziyaretçilerine mükemmel bir ziyafet çekme imkanı tanıyor.

 Bu yazımızda Divriği Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Şifaiye medresesi gibi pek çok tarihi esere kucak açan Sivas’a doğru keyifli bir yolculuğa koyulmadan önce Sivas ile ilgili bilmeniz gereken detaylara yer vermek istedik. Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

İşte; Sivas şehir merkezinden araç kiraladıktan sonra Sivas’ta görmeniz gereken yerler:

Muazzam Bir Selçuklu Mimari Örneği: Sivas Divriği Ulu Cami

Anadolu Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan, şehrin sembolü haline gelen Divriği Ulu Cami; üç boyutlu geometrik stillerin kullanıldığı bir cami olarak; dünya sanat tarihindeki başarısı ile kesinlikle görmeniz gereken yerler listesinde başı çekiyor.

Dört adet kapısı bulunan bu camide kullanılan bitkisel bezemeler; camiye görkemli bir hava katarken; bu cami muhteşem mimarisi ile tüm görenleri cezp etmeyi sürdürüyor.

Eşsiz Güzellikteki Sızır Şelalesi

Sivas merkeze yalnızca 136 km uzaklıkta bulunan, mükemmel bir tabiat harikası olan Sızır Şelalesi; yürüyüş yolları, ağaç köprü ve korkulukları ile harika bir sit alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Şehrin gürültüsünden uzakta, doğa ile iç içe bir zaman dilimi geçirmek adına Sızır Şelalesi’nde yürüyüş aktivitelerine katılabilir; burada huzur bulabilirsiniz.

Sivas’ın En Büyük Gölü: Tödürge Gölü

Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Tödürge Gölü; her yıl düzenlenen yaz şenlik ve festivalleri ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Leylek, Angut, Deniz kartalı gibi pek çok kuş türünün yuva olarak benimsediği Tödürge Gölü’ne uğrayarak; burada sınırsız eğlencenin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ailenizle Piknik Yapabileceğiniz Koyunkaya Mesire Alanı

Cennetten bir köşeyi andıran Koyunkaya mesire alanı; dört bir yanını çevreleyen papatyaları, dereleri ve çağlayanları ile misafirlerine kendilerini yeniden doğmuş gibi hissedebilme şansı sunuyor.

Ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz bu mesire alanında keşfedilmeyi bekleyen onlarca tabiat harikası bulunuyor.

Lezzetli tadı ile Sivas katmeri

Sivas’a özgü en güzel lezzetlerden biri olan Sivas katmeri; yumuşacık hamuru ve hafızalara kazınan tadı ile Sivas’a gitmişken mutlaka tatmanız gereken bir lezzet!

Sivas’a yolunuz düştüğünde Sivas katmerinin yanı sıra Sivas kebabının ve köftesinin de muhakkak tadına bakmanızı öneriyoruz.