7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Samsun'da Mutlaka Yapılması Gereken 4 Şey

15.04.2021

Orta Karadeniz Bölgesi’nin çevre illerine nazaran en gelişmiş şehri olarak kabul gören Samsun; aynı zamanda bir liman ve turizm şehri olarak da adından sıkça söz ettiriyor.  Tarihi geçmişi M.Ö 60.000 yılına kadar uzanan ve ‘Atatürk’ün şehri’ ünvanına sahip olan Samsun; tarih boyunca Kaşkalar, Hititler, Persler, Romalılar, Cenevizler ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyetin hakimiyeti altına girmiş. Arkeolojik kazılar sonrasında Eski Taş Çağı’na dair kalıntı ve bulgulara rastlanılan bu şehirde aynı zamanda bir dönem Amazonların yaşadığına da inanılıyor.

Bu yazımızda Samsun’a uğradığınızda kesinlikle yapmanız gereken şeyler listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Samsun seyahatiniz esnasında Samsun Havalimanı araç kiralama hizmetimizden yararlanabilir; Samsun’un en şirin ilçesi olan Çarşamba’ya adım atar atmaz, konforlu ve rahat araçlarımızla Samsun keşfine çıkmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.
 

Samsun Kabaceviz Şaleleri’ni Ziyaret Edin!

Yeşili, mavisi ve doğal güzellikleri ile Karadeniz’in incisi olmaya hak kazanan Samsun’da bulunan Kabaceviz Şelaleleri; merkeze yalnızca 32 km uzaklıkta bulunuyor.

Bir ressamın elinden çıkmış görünümü ile adeta bir sanat eserini andıran Samsun Şelaleleri’nde aynı zamanda trekking, foto safari, dağcılık vb. aktivitelere de katılabiliyorsunuz. Üstelik bu şelalelerin bulunduğu alanda piknik yapabileceğiniz ve doğanın sesine kulak vermenin keyfini sürebileceğiniz piknik alanları da yer alıyor.
 

Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi’ne Uğrayın!

Arkeolojik sit alanı olan ve Eskiçağ’a dair yerleşim birimlerine ev sahipliği yapan Tekkeköy Mağaraları; bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, Paleolitik, Mezolitik ve Tunç Çağı’na dair mağara oyuklarına ve yerleşim kalıntılarına rastlayabileceğiniz tarihi bir atmosfere sahip.

Karadeniz’in en eski yerleşim yeri de olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi’nde bir adet müze ve müzeyi çevreleyen vadi boyunca yer yer mağaralar bulunuyor. Yapılan kazılar sonucu elde edilen balta, mızrak ucu vb. kesici aletler ise Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergileniyor.
 

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni Gezin!

Samsun İlk adım semtinde 19 Mayıs 1981 yılından beri hizmet vermeye devam eden Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi; Samsun ve çevre illerde yapılan kazı çalışmaları esnasında bulunan Hitit, Helenistik, Roma, Osmanlı vb. medeniyetlere ait tarihi eserlerin sergilendiği oldukça önemli bir müze olma özelliği taşıyor.

Bu müzede sergilenen eserler arasında aslan heykel, mermer sütun vb. koruma altına alınan taş eserlerin yanı sıra Roma, Bizans dönemine ait çok sayıda bindallılar, kilimler, halılar, süs eşyaları, çanak- çömlek gibi mutfak araç gereçleri, cepkenler de bulunuyor.
 

Samsun Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi’ne Uğramadan Dönmeyin!

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak, Milli Mücadele’yi başlatırken seyahat ettiği Bandırma Vapuru’nun aslına uygun bir şekilde inşa edilmesi ile elde edilen Bandırma Vapuru; kesinlikle uğramanız gereken bir diğer müze. 2003 yılında açılan bu müzede yer alan Bandırma Vapuru’nda Mustafa Kemal’e ait fotoğrafları, onun orijinal beylik silahını, imzaladığı kongre kararname örneklerini, ona ait orijinal radyoyu ve çok daha fazlasını yakından görebiliyorsunuz.

Milli Mücadele Parkı isimli açık hava müzesinde ise İzmir’in kurtuluşunu simgeleyen seramik kabartma duvarlarına, Kurtuluş Savaşı’nda Samsun ve civarından şehit düşen kişilere hitaben inşa edilen Şehitler Yazıtı’na rastlıyorsunuz. Milli Mücadele ruhunu tüm benliğinizde bir kez daha hissetmek adına bu müzeye uğramadan dönmemenizi öneriyoruz.

Şimdiden keyifli tatiller…