7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Rize'de Mutlaka Yapılması Gereken 7 Şey

19.04.2021

Bol bol oksijen depolamanıza ve kendinizi yeniden doğmuş gibi hissetmenize yardımcı olacak yemyeşil doğası; şırıl şırıl akan, eşsiz güzellikteki şelaleleri ile Doğu Karadeniz Bölgemizin en güzel şehirleri arasında yer alan Rize; her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğramaya devam ediyor.

Özellikle yayla turizmi denildiğinde ülkemizin sayılı şehirlerinden biri olarak ön plana çıkan Rize; doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihe ışık tutan mimari yapıları ile de kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Tarih boyunca Urartular, Kimmerler, İskitler, Bizanslılar, Osmanlılar gibi oldukça güçlü medeniyetlere ev sahipliği yapan Rize;  en az 100 yıllık tarihi köprüleri ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Bu yazımızda yakın bir zamanda Rize’ye seyahat düzenlemeyi planlayan gezginler için Rize araç kiralama sonrasında mutlaka yapmanız gereken aktivitelere yer vermek istedik. Şimdiden keyifli tatiller…

İşte, Rize’de Mutlaka Yapılması Gereken 7 Şey Listemiz:

Rize’nin meşhur yaylalarında kamp kurun

Ayder yaylası, Kale yaylası, Anzer yaylası, Kavrun yaylası gibi pek çok yaylayı sınırlarında barındıran Rize; özellikle ilkbahar/yaz aylarında düzenlenen yayla şenlikleri ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Rize’ye ilkbahar ya da yaz aylarında yolunuz düştüğünde bu yaylalardan birine uğrayabilir; hem sevdiklerinizle bol eğlence dolu bir zaman dilimi geçirebilir hem de serinleyebilirsiniz.

Rize Müzesi’ni baştan sona dolaşın

Rize’ye yolunuz düştüğünde şehrin tarihi geçmişi ve kültürü hakkında yepyeni bilgiler edinebileceğiniz, Rize ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği Rize Müzesi’ne mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Rize müzesini baştan sona dolaşarak, 700’den fazla arkeolojik eseri yakından görebilirsiniz.

Rize’nin geleneksel evlerinin önünde bol bol fotoğraf çekinin

Adeta Rize’nin temsili haline gelen, Hemşin evleri olarak bilinen taş malzemeden inşa edilmiş olan geleneksel Rize evleri; sadece ülkemizde değil dünya çapında bir üne sahip olma özelliği taşıyor.

Ahşap işleme tekniğinin ve taş malzemelerin birlikte kullanıldığı bu 3 katlı evler; görkemli yapıları ile adeta görenlerin hayranlığını kazanmayı başarıyor.

Rize’ye kadar gitmişken; Rize’nin bu geleneksel evlerinin önünde mutlaka fotoğraf çektirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı ziyaret edin

Rize merkeze sadece 16 kmlik bir uzaklıkta bulunan Kaçkar Dağları Milli Parkı; çok sayıdaki gölleri, çayırları ve buzul vadileri ile doğaseverler tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nı seyahat rotanıza ekleyerek, hem doğa ile iç içe zaman geçirebilir hem de burada yer alan kaplıcalarda şifa bulabilirsiniz.

Meşhur Rize Köprülerinin fotoğraflarını çekin

Şenyuva köprüsü, Çağlayan köprüsü, Köprüköy köprüsü gibi derelerin üzerine inşa edilmiş olan onlarca köprünün bulunduğu Rize’ye yolunuz düşmüşken; bu köprülere uğramayı ve muhteşem dere manzaralarının fotoğraflarını çekmeyi unutmayın!

Tarihi Rize Kalesi’ne uğrayın

Şehrin sembolü haline gelen, hemen il merkezinde yer aldığı için ulaşımı oldukça basit olan tarihi Rize Kalesi’ne uğrayarak; mükemmel bir Bizans mimari örneğine şahit olabilirsiniz.

Rize yöresel lezzetlerini tatmayı unutmayın

Hamsili pilavı, leziz Rize saç kavurması, Laz böreği, Pekmezli kabak tatlısı, Mısır ekmeği ve Pancar çorbası gibi tadı damaklarda kalan eşsiz tatlar diyarı olan Rize’ye uğramışken Rize yöresel lezzetlerinin tadına bakmadan, seyahatinizi sonlandırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Keyifli tatiller…