7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Rize'de Bunları Yemeden Dönmeyin

16.04.2021

Yayla turizmi ile ön plana çıkan, yemyeşil doğası ile doğaseverleri kucaklayan Rize; Doğu Anadolu Bölgemizin doğal ve tarihi güzellikleri ile adından sıkça söz ettiren bir turizm merkezi. Efil efil rüzgarların estiği yaylaları, serinleten şelale ve ırmakları ile özdeşleşen bu ilimiz; mutfağı ile de oldukça ünlü. Çay ve fındığın ana vatanı olan Rize’nin eşsiz yöresel yiyeceklerini tatmak için bile Rize’ye rotasını çevirenler yok değil.

Bu yazımızda Rize’nin doğal ve tarihi değerlerini ziyaret ederken, mola verdiğiniz anlarda ve karnınız acıktığında Rize’nin ünlü restoran ve işletmelerinde hangi lezzetleri kesinlikle tatmanız gerektiğinden bahsetmek istedik. Rize'ye vardığınızda Rize araç kiralama ofisimizden bir araç kiralayarak şehri ve çevresini rahatça gezebilirsiniz.

İşte; Rize Mutfağı’nın En Güzel Lezzetleri

Lahana Çorbası

Rize’nin yanı sıra Karadeniz’in de en popüler çorbası olan lahana çorbası, diğer adıyla pancar çorbası; yöre halkı tarafından en çok sevilen ve tüketilen yiyecekler listesinde ilk sırada bulunuyor.

Taze lahanadan tadını alan bu çorba; barbun fasülye ve haşlanmış mısır ile birlikte pişirildiğinde eşsiz bir lezzet ortaya çıkıyor. Rize’ye gittiğinizde ilk olarak lahana çorbasını mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

Hamsi Buğulama

Tarım açısından oldukça gelişmiş olan Rize’de halkın bir diğer geçim kaynağı ise balıkçılık. Yani halk, Karadeniz’e özgü çok sayıda balık çeşidini tüketme şansına sahip. Fırında orta sıcaklıkta pişirilen hamsi buğulama, soğan, patates ve domates ile süslendikten sonra servise sunuluyor. Hamsi buğulamanın yanı sıra hamsili pilav da yörenin en gözde lezzetlerinden bir diğeri…

Laz Böreği

Rize’ye özgü en özel yiyeceklerden biri olan laz böreği; enfes bir lezzete sahip. İnce ince açılan baklava yufkalarının arasına muhallebinin serpiştirilmesi ile elde edilen bu börek; aslında bir tatlı çeşidi. Laz böreğine tadını veren malzemeler ise hazırlanışı esnasında kullanılan tereyağı ve mısır nişastası. Tatlının şerbeti ise ayrı hazırlanıyor. Canınız tatlı çektiğinde laz böreğini tadarak, serotonin hormonu depolayabilir; kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Turşu Kavurma

Fasülye, salatalık ve kelem gibi hepsi birbirinden lezzetli turşuların sofraları renklendirdiği Rize’de sabah kahvaltılarının olmazsa olması olan bir lezzet, turşu kavurması. Turşunun salça, soğan ve sıvı yağ ile tavada iyice kavrulması ile hazırlanan turşu kavurmasına kırmızı pul biber gibi baharatlar da ekleniyor. Rize’deyken turşu kavurmasının tarifini öğrenerek, bu yiyeceği favori lezzetleriniz arasına ekleyeceğinize şüpheniz bile olmasın!

Isırgan Yemeği

Bildiğimiz ısırgan otunun toplanması, ayıklanması ve pişirilmesi ile hazırlanan ısırgan yemeği; hazırlanışı her ne kadar zor olsa da Rizelilerin vazgeçmediği lezzetlerden! Hafif meyhoş ve ekşimsi bir tadı bulunan bu lezzet; çoğu hastalığa da şifa niyetinde.

Şimdiden afiyet olsun…