7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Muş'ta Mutlaka Yapılması Gereken 3 Şey

19.04.2021

Tarihte Malazgirt Savaşı’na şahitlik eden, lalesi ve yöreye özgü leziz üzümü ile ülke çapında üne kavuşan Muş; Doğu Anadolu Bölgemizin Yukarı Murat-Van bölümünde yer alan, kesinlikle görülmeyi sonuna kadar hak eden bir ilimiz.

Doğu Anadolu Kalkınma Projesi kapsamında bulunan iller listesindeki Muş; ismini bir zamanlar Muş dağlarında yaşamını sürdüren Muşki kavminden alıyor. Asur yazılı kaynaklarında sıklıkla ismi geçen bu şehrimiz; tarihte Asurluların yanı sıra İskitler, Persler, Medler vb. farklı medeniyetlerin hükümdarlık sürdüğü bir il olmuş.

Bu yazımızda Doğu Anadolu’da keşfedilecek yeni noktalar arayanlar için oldukça mükemmel bir uğrak noktası olan Muş şehrinde neler yapabileceklerinden bahsetmek istedik. Muş'a geldiğinizde Muş araç kiralama ofisimizden alacağınız bir araçla Muş ve çevrsini rahatça gezebilirsiniz.

İşte; Muş’ta Mutlaka Yapmanız Gereken 3 Şey

Malazgirt Kalesi’ni ziyaret ederek, tarihe tanık olun!

Muş ile özdeşleşmiş olan Malazgirt kalesi; birçok onarımın ardından günümüze kadar ulaşmayı başaran surları ile hala dimdik ayakta duruyor. Muş merkeze yaklaşık 140 kmlik uzaklığa sahip olan kale; adeta ilçeyi koruyucu bir kalkan gibi çevreliyor.

İslamiyet döneminin dışında Bizans döneminde de çeşitli savaşlara şahitlik eden bu kale; Osmanlı Devleti tarafından ise Fatih Sultan Mehmet döneminde Akkoyunlulara karşı kazanılan zafer sonrasında alınmış. Görkemli görünümü ile ziyaretçilerini selamlayan bu kaleyi gezerken, kendinizi tarihte yolculuk ederken bulacaksınız!

Malazgirt Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra Muş’un diğer önemli kalesi olan Muş kalesine de uğramayı unutmayın.
 

Geleneksel Muş Evlerinin Fotoğraflarını Çekin!

Muş kültürü hakkında ziyaretçilerine ipucu veren geleneksel Muş evleri; tıpkı Malazgirt savaşı gibi Muş’un simgesi olmayı başarmış. Daha çok iki katlı olacak şekilde tasarlanmış bu evlerin yapımı esnasında bölgeye ait taşlar kullanılmış. Evlerin pencere kısımlarında ise Selçuklu mimarisinden etkileri gözlemlenebiliyor.

Avluları, erzak depoları, üst kattaki geniş salon ve salon etrafında konumlandırılmış odaları ile Muş halkının yaşayışını gözler önüne seren Muş evleri; buram buram tarih kokuyor.

Muş’a kadar gitmişken; bu evlerde Muş hatırası niyetine bol bol fotoğraf çekinebilirsiniz.
 

Kayalıdere Antik Kenti’ni Baştan Sona Dolaşın!

Tarihte Urartular tarafından yerleşim yeri olarak benimsenen Kayalıdere Antik Kenti; Muş’un en değerli tarihi kalıntılarını sınırlarında barındırıyor. Muş’un merkezine 40 kmlik bir araba yolculuğu sonrasında ulaşabileceğiniz antik kentte çok sayıda tarihi kalıntıyı yakından görme şansınız bulunuyor.

Urartular döneminde daha çok askeri sığınak olarak kullanılan antik kentte günümüze kadar çeşitli kazı çalışmaları yapılmış. Kazı çalışmaları sonrası elde edilen tarihi eserler ise Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gönderilmiş.

Şimdiden keyifli tatiller…