7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Muş Civarında Haftasonu Gezilecek Yerler

19.04.2021

Doğu Anadolu Bölgemizin özellikle yoğun kış turizmi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan şehri olma özelliği taşıyan Muş; M.Ö 13. yy’a kadar uzanan tarihi geçmişi, Urartular dönemine ait antik kentleri, Osmanlı ve Selçuklu dönemi tarihi camileri ile Doğu’nun kesinlikle görülmeye değer şehirleri arasında bulunuyor.

Tarihi süreç boyunca Urartular, İskitler, Persler, Romalılar, Bizans İmparatorluğu gibi farklı medeniyetlere tabi olan bu şehrimiz; Muş tarihine ışık tutan geleneksel Muş evleri ve Selçuklu dönemine ait köprüleri ile de ön plana çıkıyor. Çorti, Muş köftesi, Muş keşkeği gibi eşsiz tatları ile Muş; ülkemizin en güzel ve en özel mutfaklarından birine sahip olma unvanı taşıyor.

Bu yazımızda gerek Muş’ta yaşayan gerekse Muş’a yolu düşenler için Muş araç kiralama sonrasında Muş ve çevresinde hafta sonu uğrayabileceğiniz en gözde adreslerden bahsetmek istedik. Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

İşte; Muş civarında keyifli bir hafta sonu için gezilebilecek yerler listemiz:


Muş Kalesi’ni ziyaret edin

Muş’un en eski yerleşim birimlerinden biri olma özelliği taşıyan Muş kalesi; herkesin kesinlikle ziyaret etmesi gereken Muş gezilecek yerler listemizde ilk sırada bulunuyor. Kesin olarak hangi medeniyet tarafından inşa edildiği bilinmeyen bu kale; Arap, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok mezara ev sahipliği yapıyor.

Muş Belediyesi’nin bir süre önce park olarak hizmete açtığı Muş Kalesi’ni ziyaret ederek; Muş’un gizemli tarihi hakkında bilgi edinebilir; sıra dışı bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Özellikle hafta sonunu ailesi ile birlikte değerlendirmek isteyen tarih tutkunları için Muş Kalesi oldukça iyi bir alternatif olabilir!


Kayalıdere Antik Kenti’ne Uğrayın

Muş gezilecek yerler listemize ikinci sıradan giriş yapan Kayalı dere Antik Kenti; eski bir Urartu yerleşim birimi olarak; tarih tutkunlarına sıra dışı bir atmosfer soluma imkanı tanıyor.

Muş Varto ilçesine yalnızca 20 km’lik bir mesafede bulunan bu antik kent; günümüzde pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmeyi başarıyor. Tunç aslan heykeli, ok başları gibi değerli tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı bu topraklarda yapılan kazı çalışmaları sonrası elde edilen çoğu eser ise günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.


Geleneksel Muş Yemeklerinin Tadına Bakmayı Unutmayın

Meşhur Muş köftesi, Muş keşkeği, Çorti, Domatesli Lahana Dolması, Hez Dolması; Muş’ta tadabileceğiniz en eşsiz lezzetler arasında bulunuyor. Geleneksel tatları ile dünya çapında bir üne kavuşan Muş’a yolunuz düştüğünde Muş merkezde yer alan restoranlarda Muş lezzetlerinin tadına bakabilir; güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Almira Blog olarak; keyifli tatiller diliyoruz.