7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Kapadokya'da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey

16.04.2021

Kapadokya’da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey

Eşi benzeri olmayan güzellikteki peribacalarına, milyonlarca yıl önce oluşumu başlayan vadilere ev sahipliği yapan Kapadokya; sadece ülkemizin değil de dünyanın da en gözde turizm merkezlerinden biri. Nevşehir ili sınırlarında yer alan bu turizm beldemizde gezilip görülmeye değer çok sayıda doğal ve tarihi güzellik bir arada bulunuyor.

Tarihsel süreçte Hititler, Persler ve Romalılar gibi Anadolu kültürüne kazandırdığı tarihi kalıntılar ve eserler ile ön plana çıkan güçlü medeniyetlerin hükümdarlık sürdüğü bu topraklar; Erciyes ve Hasan Dağı’ndan zaman içerisinde püsküren lav birikintilerinin yağmur ve rüzgar ile birleşerek; bölgedeki yumuşak tabakayı aşındırması sonucunda ortaya çıkmış.

Bu yazımızda Kapadokya’ya yolunuz düştüğünde bu harikalar diyarında neler yapabileceğinizden, zamanınızı en güzel şekilde nasıl değerlendirebileceğinizden bahsetmek istedik. Kapadokya'yı keyifle gezebilmek için Aksaray araç kjiralama ya da Niğde araç kiralama ofisimizden kiralayacağınız araçla yola çıkabilirsiniz.

İşte; Kapadokya’da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey

 

Ihlara Vadisi’nde Düzenlenen Balon Turlarına Katılın!

Büyüleyici atmosferi ile gezginlere düş gibi bir gezi yaşama olanağı tanıyan Ihlara Vadisi; Kapadokya’nın en ünlü vadileri listesinde ilk sırada bulunuyor. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından düzenlenen yürüyüş aktivitelerine ev sahipliği yapan bu vadi; 120 metre derinliğinde. Vadinin en alt kısmındaki güzellikleri görmeyi dilediğinizde ise 397 basamaklı bir merdiveni teker teker inmek zorunda kalıyorsunuz.

Yaz aylarında Ihlara Vadisi’ni ziyaret ederek; burada düzenlenen balon turlarına katılabilir; eşsiz Kapadokya manzarasını bir de yukarıdan görebilirsiniz.

 

UNESCO Dünya Mirası Listesinde Bulunan Peribacalarını Ziyaret Edin!

Şapkalı görünümü ile daha ilk bakışta dikkatleri çeken, sıra dışı birer coğrafi oluşum olan peribacaları; bölgenin en çok ziyaretçi çeken turizm değeri!

Kapadokya vadileri içerisinden yükselen ve milyonlarca yıl öncesine dair izler taşıyan peribacaları; gezginleri mistik bir hava solumaya davet ediyor. Peribacalarına doğru yolculuğa çıkarken; fotoğraf makinenizi de yanınızda götürmeyi sakın ola unutmayın!

 

Derinkuyu Yer Altı Şehri’nde Gerilim Dolu Unutulmaz Dakikalar Yaşayın!

Adrenalin tutkunu gezginlerin favori uğrak noktalarından Derinkuyu Yer Altı Şehri; bölgenin en eski ve en geniş yerleşim alanlarından biri olma unvanını taşıyor.

85 metre derinliği ile toplamda 8 katlı olan bu yer altı şehrinde Erken Hristiyanlık Dönemi’ne ait çok sayıda mutfak, yemekhane, günah çıkarma yeri vb. farklı yapılara rastlayabiliyorsunuz. Şehirde ilk varlığını sürdüren medeniyetin ise Asurlular olduğu tahmin ediliyor.

 

Göreme Açık Hava Müzesi’ne Uğrayın!

Kapadokya’nın en popüler beldelerinden biri olan Göreme’ye sadece 2 km uzaklıktaki Açık Hava Müzesi; bir vadi üzerine kurulmuş. MS. 4 yy ve 13. yy arasındaki süreçte 1000 yılı aşkın zaman dilimi boyunca manastır eğitimlerinin verildiği bu alanda pek çok Erken Hristiyanlık dönemine ait kilise örneği de varlığını hala sürdürüyor.

Müzeye girebilmek içinse gişeden tek kullanımlık bir kart almanız gerekiyor. Doğa ve tarihin birleştiği bu Açık Hava Müzesi’ne uğramadan, seyahatinizi sonlandırmayın!