7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

İzmir'de Mutlaka Gezmeniz Gereken 6 Yer

15.04.2021

Ege’nin incisi olarak kabul edilen, denizi, plajları ve antik kentleri ile meşhur olan İzmir; Türkiye’nin en büyük 3. şehri olma özelliği taşıyor.

Yerli ve yabancı ziyaretçilerini kendine aşık etmeyi başaran bu büyüleyici şehir; renkli gece hayatı, lezzetli boyozu ve kumrusu ile de sıklıkla anılıyor. Öyle ki İzmir’e bir kez gelen, İzmir’e gönül veriyor ve İzmir’in havasını teneffüs edenler bir daha İzmir’den hiçbir şekilde kopmak istemiyor.

Bu yazımızda İzmir tatiliniz esnasında kesinlikle gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

İzmir Kemeraltı Çarşısı

Adeta İzmir ile özdeşleşen ve İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Kemeraltı; onlarca mağazası, cafesi ve restoranı ile hem İzmir yerlilerinin hem de turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı mekanlar arasında bulunuyor.

17.yy’a kadar dergah olarak hizmet veren Kemeraltı Çarşısı; 17.yy’da genişletilerek, bir çarşı olarak kullanılmaya başlanmış. 17. yy’da Çarşı’nın hemen yakınına günümüze kadar varlığını koruyan kervansaray ve han da inşa edilmiş.

1900’lü yıllarda daha da büyüyen ve gelişen Kemeraltı Çarşısı; günümüzde yüzlerce kıyafet, ayakkabı, takı, hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapıyor.

Üstelik Kemeraltı Çarşısı’nda oldukça uygun fiyatlara birbirinden güzel ürünleri satın alabilme şansına da sahip oluyorsunuz.

Alışveriş yapmaktan keyif alıyorsanız; İzmir’e gitmişken kesinlikle Kemeraltı’na uğramanızı da öneriyoruz.

 

İzmir Saat Kulesi

İzmir Konak Meydanı’nda, Kemeraltı Çarşısı’na oldukça yakın bir mesafede yer alan İzmir Saat Kulesi; Sultan 2. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş.

1901 yılından bu güne kadar hiçbir değişikliğe uğramadan ulaşmayı başaran Saat Kulesi’nin gövde kısmı mermerden, diğer tüm bölümleri ise kesme taşlardan oluşuyor.

25 metre yüksekliğinde olan ve sekizgen bir görünümü bulunan İzmir Saat Kulesi’ne aynı zamanda sebiller ve fıskiyeler de yerleştirilmiş.  İzmir Saat Kulesi’nin bina cephelerine ise 1927 yılında ay yıldız kabartmalar da eklenmiş.

İzmir Saat Kulesi’nin önünde sevdiklerinizle ya da arkadaşlarınızla fotoğraf çekinerek, İzmir’e dair seyahat anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

Homeros Vadisi

İzmir’in en güzel piknik alanları içerisinde sayılan Homeros Vadisi; Bornova ile Kayadibi köyü arasında konumlanmış.

Muhteşem yapay göletleri, bol bol oksijen almanıza yardımcı olacak ağaçları, yürüyüş yolları ile Homeros Vadisi; sakin, huzurlu ve doğa ile bütünleşebileceğiniz bir zaman geçirmenize olanak tanıyor.

Yemyeşil doğası ile adeta cenneti anımsatan Homeros Vadisi’nde konaklayabileceğiniz, bir şeyler atıştırabileceğiniz restoran tarzı mekanlar da yer alıyor.

Olağanüstü bir doğa manzarasına sahip olan bu vadide dilerseniz kamp kurabilir; yaz aylarında kendi çadırlarınızda konaklayarak, uçsuz bucaksız Homeros Vadisi’ni santim santim keşfe koyulabilirsiniz.

 

Gazi Kadınlar Sokağı

İzmir’in Alsancak ilçesinin en gözde sokakları arasında olan Gazi Kadınlar Sokağı, Alsancak’ın en kalabalık sokaklarından yalnızca bir tanesi.

Her gün özellikle üniversite öğrencileri ile dolup taşan bu sokakta yüzlerce cafe, bar ve restoran bulunuyor.

Gazi Kadınlar Sokağı’na uğrayarak;  sabahın erken saatlerine kadar canlı müzik dinleyebileceğiniz barlarda sınırsız eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Kızlarağası Hanı

İzmir Konak ilçesinin en görkemli hanı unvanını taşıyan Kızlarağası Hanı, 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmış.

Kemeraltı’nda bulunan Kızlarağası Hanı’nın alt kısmında alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda dükkan ve mağaza yer alırken, üst katında ise kahve ve çay içebileceğiniz cafe tarzı mekanlar bulunuyor.

Kızlarağası Hanı’na gitmişken, Han’ın üst katındaki cafelerde özel olarak pişirilen sakızlı Türk kahvesinin tadına da bakmayı unutmayın!

 

İzmir Enternasyonal Fuarı

Her yıl Eylül ayında 10 günlüğüne düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı, ithalat ve ihracat potansiyeli bulunan farklı sektörlere ait ürünlerin sergilendiği oldukça kapsamlı bir fuar.

Günümüzde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri tarafından düzenlenen bu fuarın geçmişi ise 1923’te Atatürk’ün emriyle İzmir’de gerçekleşen İzmir İktisat Kongresi’ne kadar uzanıyor.

Eylül ayında fuar alanını ziyaret ederek, fuarda sergilenen ürünlere göz atabilir; gıda, teknoloji, tekstil, otomotiv, mobilya vb. farklı sektörlerde satışa sunulan ürünler arasından beğendiğiniz ürünü satın alabilir, gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

 

İzmir Araç Kiralama Noktalarımız

İzmir'e geldiğinizde İzmir Havalimanı araç kiralama ya da Buca araç kiralama ofislerimizi ziyaret ederek dilediğiniz aracı Almira güvencesiyle kiralayabilirsiniz.