7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Eskişehir'e Giderken Bilmeniz Gereken 5 Şey

15.04.2021

Tarihi geçmişi M.Ö 14. yy’a kadar dayanan, haşhaşlı böreği ve nuga helvası ile meşhur olan Eskişehir; Frigya, Bizans, Selçuklular, Osmanlı Devleti gibi günümüze kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan bir şehrimiz olma özelliği taşıyor.

Osmangazi ve Anadolu Üniversitesi gibi 2 önemli üniversitenin bulunduğu, 2013 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanını almaya hak kazanmış olan bu şehirde her yıl Uluslar arası Eskişehir Festivali düzenleniyor. Yani öğrenci şehri olarak hafızalara kazanan bu şehir; kültür ve sanat etkinlikleri ile de ön plana çıkmayı başarıyor.

Bu yazımızda Eskişehir’e yolu düşenler için Eskişehir’de neler yapabileceklerinden bahsetmek istedik. Şehre vardığınızda Eskişehir havalimanı araç kiralama ofisimizden temin edeceğiniz bir araçla keşfinize başlayabilirsiniz.

İşte, Eskişehir’e Giderken Bilmeniz Gereken 5 Şey

 

Büyüleyici Güzellikteki Odunpazarı Evleri

Osmanlı ve Türkmenler tarafından yerleşim yeri olarak benimsenen, genellikle iki katlı olan Eskişehir Odunpazarı evleri; renkli tasarımları ile cıvıl cıvıl bir görünüme sahip. Odunpazarı evleri arasında tek katlı ve bahçeli olan evler de var.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Odunpazarı evleri, Eskişehir Odunpazarı semtinde bulunuyor.

Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu semtte çok sayıda müzeye, derneğe, kültür merkezlerine ve mağazalara da rastlamanız mümkün.

Evliya Çelebi’nin de övgü ile bahsettiği Odunpazarı evlerine kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

 

Masalımsı bir diyar: Sazova Parkı

Eskişehir’in en gözde parklarından biri olan Sazova Parkı; içerisinde çok sayıda restoran, kafe, gezi ve oyun alanı barındıran masalımsı bir park. Sazova Parkı’nda en çok ilgi gören yapılar ise Masal Gemisi ve Korsan Şatosu.

400 metre 2 lik bir alan üzerine inşa edilmiş olan Sazova Parkı; Türkiye’nin en önemli bilim, kültür ve sanat parklarından biri.

Bilim ve Deney Merkezi, amfi tiyatro, Yapay Gölet gibi çeşitli yapıların bulunduğu Sazova Parkı’nda şirin mi şirin evler de yer alıyor.

Kendinizi masal kahramanı gibi hissetmek ve çocukluğunuza dönmek adına Sazova Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın!

 

Kendini Daima Genç Hissedenlere Özel ‘Haller Gençlik Merkezi’

İki katlı bir yapıya sahip olan Haller Gençlik Merkezi; hediyelik eşya dükkanları, kafeleri, barları, kitapevi, sergi salonları, şehir tiyatrosu salonu ile kültür, sanat ve eğlence merkezi olarak, hem öğrencilerin hem de turistlerin uğrak noktası olan bir mekan.

Eskiden sebze ve meyve hali olarak kullanılan bu mekan; Eskişehir’in Eskibağlar mahallesi içerisinde bulunuyor.

Gençlik Merkezi’ne uğrayarak, ilk katta yer alan şarap ve kahve mekanlarında alkol alabilir; üst katta bulunan bilardo salonlarında oyun oynayabilirsiniz.

 

Şehrin nabzının attığı yer: İki Eylül Caddesi

Eskişehir’in tam merkezindeki İki Eylül Caddesi; şehrin ilk alışveriş merkezinin bulunduğu Esnaf Sarayı’nın ve çok sayıda hediyelik eşya, tekstil, kitap, ayakkabı, oyuncak vb. mağazaların yer aldığı bir cadde. Cadde üzerinde Eskişehir lezzetlerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran ve cafe de hizmet veriyor.

Şehrin finans, ticaret ve eğlence merkezi olarak benimsenen İki Eylül Caddesini karış karış gezerek, alışveriş yapma keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

Muhteşem bir görsel şölen: Şelale Park

Eskişehir’i sembolize eden en önemli mekanlardan biri olan Şelale Park; Eskişehir’i bütünüyle görebileceğiniz manzarası, yapay şelalesi ve manzarası ile her gün ziyaretçi ve turist akınına uğruyor.

Odunpazarı Belediyesi tarafından yaptırılan Şelale Park’ta yürüyüş parkurları, çocuklara hitap eden oyuncaklar, spor aletleri, yemyeşil alanlar bulunuyor. Parkta en çok dikkat çeken yapı ise Don Kişot ile uşağının heykeli!

Şelale Park’ta dolaşırken çok sayıda masalımsı oyuncağa da rastlamanız olası. Eskişehir gezi listenize Şelale Park’ ı eklemeyi de unutmamanızı öneriyoruz.