7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Eskişehir'de Ne Yenir?

19.04.2021

Doğal ve tarihi güzellikleri ile İç Anadolu Bölgemizin görülmeye değer şehirleri arasında yer alan Eskişehir; met helvası, haşhaşlı çöreği, çiğ böreği ve balaban kebabı gibi yöresel lezzetleri ile de ülkemizin en popüler illerinden biri olma unvanı taşıyor.

Her yıl şehirde düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali’ne ev sahipliği yapan bu şehrimiz; muhteşem bir öğrenci kenti olarak, renkli gece hayatı ile de adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor.

Bu yazımızda Haller Gençlik merkezi, Atatürk Caddesi, Taşbaşı çarşısı, Odunpazarı ve Sazova Parkı gibi pek çok turistik mekana sahip olan Eskişehir’e seyahat ya da iş gezisi amacıyla yolunuz düştüğünde bu şehirde tadabileceğiniz en güzel ve en özel lezzetlerden bahsetmek istedik. Yazımızın şimdiden faydalı olmasını diliyoruz.

İşte; Eskişehir Havalimanı araç kiralama sonrasında damağınızı şenlendirecek tatlar:

Balaban Kebabı

Başta Kırım ve Balkan halkı olmak üzere pek çok göçmenin savaş döneminde yerleştiği bir şehir olan Eskişehir mutfağında sık sık Kırım ve Balkan mutfağının izlerine rastlayabiliyorsunuz.

Eskişehir’e özgü bir lezzet olarak bilinen Balaban Kebabı; bu lezzetlerden yalnızca bir tanesi! Bir diğer adı Balaban köftesi olan bu kebap; Kırım Tatarlarına ait bir lezzet olsa da buraya yerleşen Kırımlı halk tarafından zamanla Eskişehir’e kazandırılmış bir lezzet olma özelliği taşıyor.

Eskişehir’e kadar gitmişken; bu muhteşem lezzetin tadına bakmadan kesinlikle şehirden dönmemenizi öneriyoruz.

Eskişehir Çi Böreği

Kırım tatarlarının Eskişehir’e armağan ettiği bir diğer lezzet olan Eskişehir çi böreği; hemen hemen hepimizin evlerimizde kolaylıkla hazırlayabileceği bir börek olarak karşımıza çıkıyor.

Çıtır çıtır bir lezzet olan Eskişehir Çi Böreği’ni tattığınızda sırf bu lezzeti bir kez daha tatmak için bile Eskişehir’e gitmek isteyeceğinizden şüpheniz bile olmasın!

Met Helva

Pişmaniyeye benzeyen tadı ile tatlı düşkünlerini mest edecek bir lezzet olan met helva; un, yağ, şeker, limon ve su kullanılarak hazırlanan mükemmel bir lezzet!

İsmini Eskişehir’e özgü met oyunundan alan bu helvayı canınız tatlı çektiğinde Eskişehir’in ünlü met helvacılarından birinde tadabilirsiniz.

Haşhaşlı Çörek

Eskişehir’in tadına hayran kalacağınız Haşhaşlı çöreği; Eskişehir’e uğramışken mutlaka tatmanız gereken bir lezzet. Eskişehir mutfağında sık sık kullanılan haşhaş otu ile hazırlanan bu çöreğin tadına doymayacaksınız!

Eskişehir Simidi

Özellikle sabah kahvaltılarında ya da öğle atıştırmalarında tercih edebileceğiniz yumuşacık Eskişehir simidi; mutlaka denemeniz gereken bir lezzet. Yanında bir bardak sıcak çayla tüketebileceğiniz bu simit; vazgeçilmez lezzetiniz olacak!

Şimdiden afiyet olsun…