7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Eskişehir'de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

19.04.2021

Eskişehir, Türkiye’nin diğer pek çok şehrinden farklı yapıları, doğası ve kültürüyle görülmeye değer yerlerinin başında geliyor. Bursa, Ankara ve İstanbul gibi diğer önemli şehirlere yakınlığıyla da haftasonu kaçamağı için ideal bir lokasyon olarak karşımıza çıkıyor. Eskişehir Havalimanı araç kiralama sonrasında Eskişehir’de mutlaka görmeniz gereken 5 yeri şöyle sıralayabiliriz.


Tarihi Odunpazarı Semti

Eskişehir’in en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı, son yıllarda yapılan turizm yatırımlarıyla şehrin en turistik bölgelerinden biri haline geldi. Tarihi konakları, müzeleri ve çeşmeleriyle Odunpazarı’nda görülecek çok şey var. Odunpazarı’nda mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Alaaddin Camii, Kurşunlu Külliyesi, Balmumu ve Cam müzeleri, Atlıhan El Sanatları Çarşısı yer alıyor.

Odunpazarı’nda karşınıza çıkacak tarihi Odunpazarı evlerini görür görmez fark edeceksiniz. Bölgedeki evlerin büyük bölümü hala konaklama için kullanılırken, bazıları butik otel, kafe, restoran, müze ve hediyelik eşya dükkanı olarak işletiliyor.


Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı, Eskişehir’in simgelerinden biri olarak şehrin tam içinden geçiyor. Şehrin farklı bölgelerinden geçen çayın Adalar kısmı, en çok bilinen bölümü. Bu civarda kısa bir yürüyüş yapabilir ve çayın iki yanına dizilmiş kafelerde tatlı bir Eskişehir havası alabilirsiniz. Adalar bölgesi, Eskişehir’in en canlı yerlerinin başında gelir.


Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Özellikle çocuğunuzla birlikte Eskişehir’i geziyorsanız Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı’na mutlaka uğramanızı öneririz. Vaktiniz varsa parkta uzun uzun zaman geçirebilir ve Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, ETİ Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Kültür Merkezi, Esminyatürk, Türk Dünyası Kültür Müzesi gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Parka gitmeden önce mutlaka bir gezi planı yapın!


Kentpark

Başta da söylediğimiz gibi, Eskişehir doğasıyla da fark yaratan bir şehir. Porsuk Çayı’nın kıyısında yapılan plaj, Türkiye’nin ilk yapay plajı olarak geçiyor. Özellikle sıcak havalarda Eskişehir’e yolunuz düşmüşse, Kentpark’a uğrayıp Porsuk sularına girme şansını kaçırmayın.

Kentpark’taki bu plaj ilginizi çekmiyorsa, parktaki yürüyüş yolları, kafe ve restoranlar hoşunuza gidebilir!


Devrim Otomobili

Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili unvanını hala koruyan Devrim otomobili, Porsuk Çayı’nın kıyısında TÜLOMSAŞ fabrikasının bahçesinde sergileniyor. Geniş bir müze ya da bambaşka bir manzaraya sahip olmasa da Türkiye sanayi ve teknoloji tarihinin önemli adımlarından biri olan yerli otomobili görmenin unutulmaz bir deneyim olacağını söyleyebiliriz.