7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Erzurum'a Gidiyorsanız Bunları Yapmadan Dönmeyin!

15.04.2021

Eşsiz tarihi eserleri,  kış aylarında kayak yapabileceğiniz Palandöken dağı, tadına doymak bilmeyeceğiniz kadayıf dolması ile ön plana çıkan Erzurum; hem Doğu Anadolu bölgemizin hem de tarihin en önemli yerleşim merkezleri arasında bulunuyor. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Theodosiopolis olarak adlandırılan, Ermeniler tarafından Karin ismi ile anılan Erzurum; tarihte Urartular, Persler, Romalılar, Bizans, Emeviler, Moğollar, Osmanlılar gibi pek çok medeniyet tarafından himaye altına alınmış. Günümüzde yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen taş araçlar ise şehrin tarihi geçmişinin yontma taş devrine kadar uzandığını gösteriyor.

Bu yazımızda Erzurum’a seyahat planı düzenleyenlerin bu tarih kokan şehirde neler yapabileceklerini paylaşmak istiyoruz. Erzurum'a geldiğinizde Erzurum Havalimanı araç kiralama ofisimizden kiralayacağınız bir araçla gezinize hemen başlayabilirsiniz. İşte Erzurum’da Kesinlikle Yapmanız Gereken 5 Şey.

Palandöken Dağı’nda Kayak Yapın!

3125 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek dağları listesinde ilk sıralarda yer alan Palandöken Dağı; çok sayıdaki sosyal tesisleri ile kış aylarında sevdiklerinizle kayak keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz bir adres. Muazzam bir kış tatili geçirmek için Palandöken dağında bulunan otellerde konaklayabilir; dilerseniz kamp yapabilirsiniz.

Erzurum Kalesi’ni Ziyaret Edin!

Tarih boyunca Persler, Araplar, Bizanslar gibi pek çok medeniyet tarafından işgal edilmiş olan Erzurum Kalesi; 5. yy’da Erzurum’a ismini veren Roma İmparatoru Theodosius tarafından yaptırılmış. 2000 metre yükseklikteki bir tepenin zirvesinde konumlanmış olan Erzurum kalesi, bir adet iç ve iç kaleyi çevreleyen dış kale şeklinde inşa edilse de maalesef ki günümüzde dış kaleye dair hiçbir kalıntı yok. Osmanlı döneminde kışla olarak da kullanılan Erzurum kalesini ziyaret ederek, muazzam bir tarihi yapıyı yakından görme şansı elde edebilirsiniz.

Nene Hatun Milli Parkı’na Uğrayın!

93 Harbi esnasında Ruslara karşı direnen, Erzurum halkına önderlik ederek Aziziye Tabyası’nı işgalden kurtaran Nene Hatun’un anısını yaşatmak için açılan Nene Hatun Milli Parkı, kesinlikle uğramanız gereken en önemli yerler arasında bulunuyor. 1955 yılında yılın annesi seçildikten sonra vefat eden Nene Hatun’un kabri ise Aziziye Anıtı’nın yanı başında yer alıyor. Nene Hatun Milli Parkı’nın yanı sıra Aziziye Anıtı’na ve Nene Hatun’un kabrine de uğramanızı öneriyoruz.

Tortum Şelalesi’ni Gezin!

Yeryüzünün en yüksek üçüncü şelalesi olma unvanına sahip olan Tortum Şelalesi; göz kamaştıran güzelliği ve muhteşem doğası ile görülmeye değer bir tabiat harikası. Uzundere ilçesinin Balıklı köy sınırlarındaki Tortum Şelalesi; 18. yy’da dağda gerçekleşen heyelan sonrası kopan parçaların Tortum Çayı’nın önünü kapaması ile oluşmuş. 48 metre yüksekliğe ve 22 metre genişliğe sahip olan Tortum Şelalesi’nin bulunduğu alanda ziyaretçilerin şelaleyi izleyebileceği bir adet balkon, şelale yakınlarında piknik alanları ve konaklamak isteyenler için ise Balıklıköy’de apart oteller bulunuyor.

Erzurum Yöresel Yemeklerinin Tadına Bakın!

Kadayıf dolması, cağ kebabı, boranisi, çortutu pancarı, katmeri, ayran aşı ile meşhur olan Erzurum’da muhteşem bir ziyafet sizleri bekliyor. Hem merkezde bulunan restoranlarda hem de kış sporları yaparak, konaklayabileceğiniz otel ve tesislerde Erzurum’a özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Özellikle oldukça leziz bir tatlı olan kadayıf dolmasını tatmadan kesinlikle Erzurum’dan dönmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.