7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Diyarbakır'da Bunları Yapmadan Dönmeyin!

19.04.2021

Binlerce yıl öncesinden kalan tarihi yapıları, görülmeye değer doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağı ile Diyarbakır; Güneydoğu’nun en güzel ve turistik şehirleri arasında bulunuyor. Dünyanın en uzun 2. surlarına ev sahipliği yapan, Osmanlı döneminde inşa edilen pek çok cami ve han örneğini sınırlarında barındıran bu şehrimizde yer alan Hevsel Bahçeleri ise cennetten bir kareyi andırıyor.

Bu yazımızda Diyarbakır’a yolu düşen gezginlere bu şehrimizde mutlaka uğramaları gereken adreslerden bahsetmek istedik. Diyarbakır'ı gzeminin en kolay ve pratik yolu Diyarbakır Havalimanı araç kiralama ofisimizden kiralayacağınız bir araçla yola çıkmaktır. İşte; Diyarbakır’a uğramışken, mutlaka yapmanız gereken şeyler listemiz:

Tarihi Diyarbakır surlarında fotoğraf çekinin!

Çin seddinden sonra yeryüzündeki en uzun sur olma unvanını taşıyan tarihi Diyarbakır surları; Diyarbakır yolculuğunuz esnasında uğramanız gereken en güzel adreslerden biri! Diyarbakır kültürünü ve tarihi geçmişini en iyi şekilde yansıtan bu surlar; muhteşem ve heybetli yapısı ile adeta hayranlık uyandırıyor. Diyarbakır’a gitmişken, bu surların önünde mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabileceğinizden şüpheniz bile olmasın!

Şehrin en popüler müzelerine uğrayın!

Başta Diyarbakır, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp müzeleri olmak üzere bu görkemli ve gizemli şehir; Diyarbakır kültürü ve geçmişi hakkında bilgi veren birçok müzeyi sınırlarında barındırıyor. Neolitik Çağ, Asur, Helenistik dönem, Selçuklu, Osmanlı vb. farklı kültür ve medeniyetlere ait tarihi eserleri yakından görmek ve sıra dışı bir atmosfer solumak adına Diyarbakır Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Edebiyata ve sanata ilgi duyanlardansanız; ünlü şairimiz Ziya Gökalp’e ait etnografik eserlerin sergilendiği Ziya Gökalp Müzesi’ne uğrayarak, burada ünlü şairinin en güzel eserleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ardından rotanızı Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi’ne çevirebilir; Diyarbakır mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olan muhteşem bir yapıya yani ünlü şairin yaşadığı eve yakından tanık olabilirsiniz.

Sipahiler Çarşısı’nda Tur Atın!

Pek çok dükkanın yer aldığı Sipahiler Çarşısı; aynı zamanda Diyarbakır’ın en çok tercih edilen alışveriş mekanlarından biri olma özelliği taşıyor. Sipahiler Çarşısı’nda turlarken, tıpkı sizin gibi eve dönerken, yanında bu şehre özgü bir şeyler götürmek isteyen ve bu nedenle alışveriş keyfine koyulan yerli ve yabancı turistlere rastlayabiliyorsunuz. Sipahiler Çarşısı’nda dolaşırken, buradaki esnaftan yöreye ait hediyelik eşyalar satın alabilir; sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler armağan edebilirsiniz.

Hevsel Bahçeleri’nde Görsel Bir Şölene Tanık Olun!

Uzun bir zaman dilimi önce UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeyi başaran Hevsel Bahçeleri; göz kamaştıran manzarası ile görenleri ilk anda bile büyülüyor. Hayallerinizin de ötesinde görsel bir şölene tanık olmak adına Hevsel Bahçeleri’ni Diyarbakır gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Diyarbakır’ın ünlü Ocakbaşı restoranlarında ziyafet çekin!

Kebabı, burma kadayıfı, ciğeri, kelle paça çorbası ve çeşitli et yemekleri ile ünlü olan Diyarbakır’a gitmişken; yöreye özgü bu lezzetlerin tadına bakmayı kesinlikle unutmayın! Özellikle Ocakbaşı restoranlardan birine uğrayarak; envai çeşit et türü ile donatılmış sofranızda harika bir ziyafet çekebilirsiniz!