7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Çeşme'de Mutlaka Yapılması Gereken 7 Şey

19.04.2021

Beyaz kum tanelerine sahip olan kumsalları, yaz aylarında oldukça kalabalık olan plajları, renkli gece yaşantısı, lezzetli yöresel tatları ve antik kentleri ile Çeşme; Ege’nin incisi İzmir’in en gözde turizm beldeleri arasında yer alıyor. Giritliler döneminde kurulan bir antik kent olan Ildırlı’ya ev sahipliği yapan Çeşme; Çeşme Kalesi ve tarihi Çeşme Müzesi, Alaçatı yel değirmenleri, Alaçatı Pazaryeri Cami gibi pek çok tarihi değeri sınırlarında barındırıyor.

Bu yazımızda yakın bir zamanda Çeşme’ye yolu düşen gezginler için İzmir Havalimanı araç kiralama sonrasında Çeşme’de neler yapabileceklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte; Çeşme’de Mutlaka Yapılması Gereken 7 Şey Listemiz:


Çeşme Kalesi’ni ziyaret edin!

Günümüze kadar sağlamlığını ve dayanıklılığını korumayı başaran Çeşme Kalesi; Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak, Çeşme’de mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde başı çekiyor.

Çeşme geziniz esnasında 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yaptırıldığı varsayılan, günümüzde müze olarak halka hizmet sunan Çeşme Kalesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın!


Alaçatı Antika Pazarı’nda alışveriş keyfini doyasıya çıkarın!

Arnavut kaldırımlı sokakları, eski taş binaları ile ön plana çıkan Çeşme Alaçatı’da yer alan Antika Pazarı; her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Birbirinden sıra dışı ve otantik takı ve eşyaları bulabileceğiniz bu pazarda oldukça keyifli bir alışverişe imza atabilirsiniz.


Erythrai Antik Kenti’ni keşfe çıkın!

Çeşme’nin şirin beldesi Ildırlı köyü sınırlarındaki bu antik kent; tarihi şehir surları, antik tiyatrosu, tapınak kalıntıları ve mozaik taşların kullanıldığı evleri ile Antik dönem Ege tarihine adeta ışık tutuyor.

Tarihi eser ve kalıntılara ilgi duyan tarih ve mitoloji tutkunlarından biriyseniz; bu antik kenti mutlaka keşfe çıkmanızı öneriyoruz.


Plajlarda deniz, kum, güneşin keyfini sürün!

Çeşme’ye sıcak ve bunaltıcı yaz günlerinde yolunuz düştüğünde Alaçatı ve Ilıca’da bulunan halk plajlarından birinde denize girebilir; Çeşme’nin pırıl pırıl ve berrak denizinde serin sulara dalmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.


Çeşme Ilıcalarında Şifa Bulun!

Şifalı suları ile pek çok hastalığa iyi gelen, yaz-kış fark etmeksizin tıklım tıklım dolu olan Çeşme Ilıcaları; hastalara şifa olmaya devam ediyor. Romatizma, deri, karaciğer rahatsızlığı vb. herhangi bir hastalığınız bulunuyorsa Çeşme Ilıcalarında birkaç gün konaklayarak; şifa bulabilirsiniz.


Çeşme Müzesi’ni baştan sona dolaşın!

Çeşme Kalesi’nin hemen iç kısmında bulunan, pek çok arkeolojik eserin sergilendiği Çeşme Müzesi’ni de muhakkak rotanıza eklemenizi öneriyoruz.


Tarihi Alaçatı evlerini yakından görün!

Rumlar döneminde inşa edilen, orijinal yapıları günümüzde hala korunan tarihi Alaçatı evleri önünde sevdiklerinizle fotoğraf çekinmeden Çeşme tatilinizi sonlandırmamanızı tavsiye ediyoruz!

Keyifli tatiller…