7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Bursa'da Ne Yenir?

19.04.2021

Şifalı sulara sahip olan termal kaplıcaları, Osmanlı Dönemi’ne ait türbe ve camileri, han ve hamamları ile ünlü olan Bursa; ülkemizin mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasında bulunuyor.

Tarihte Osmanlı Devleti’ne başkentlik de yapan, her bir köşesi buram buram tarih kokan bu tarihi kent; termal turizmin de en gözde şehirlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Marmara Bölgemizin sanayi ve ticaret bakımından en gelişmiş şehirlerinden biri olan Bursa; tadı damaklarda kalan yöresel lezzetleriyle ülkemizin önde gelen şehirleri listesinde başı çekiyor.

Bu yazımızda yolunuz Bursa’ya düştüğünde Bursa araç kiralama yoluyla kolayca şehri gezerken mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte, Bursa’nın en ünlü lezzetleri:

İskender Kebabı

Bursa ile özdeşleşen ve şehrin simgesi haline gelen Bursa İskender kebabı; bu şehirde tadabileceğiniz en güzel lezzetler listesinde ilk sırada bulunuyor.

Bursa İskender kebabının tadına bakmak istediğinizde Osmanlı mimarisinden esinlenilerek inşa edilmiş olan İskender Efendi Konağı’na rotanızı çevirebilirsiniz.

İnegöl Köfte

Kuzu ve dana etinin birlikte kullanıldığı, eşsiz tadımı ile lezzetine herkesi kendine hayran bırakan Bursa İnegöl köfte; köfte tutkunları için biçilmiş kaftan! 100 yılı aşkın süredir Bursa’nın yöresel lezzeti olarak sofralarda yer bulan İnegöl Köfte’nin tadına bayılacağınızdan şüpheniz bile olmasın!

Kıymalı Cantık

Görünüşü itibariyle fındık lahmacununu andıran kıymalı, kuşbaşılı ve peynirli seçenekleri bulunan bu lezzet; Bursa’nın en gözdelerinden. Tataristan ve Kırım’a özgü bir lezzet olan Cantık pidesi; zamanla Bursa’nın yöresel tadı haline gelmeyi başarmış!

Cendere Baklavası

Bursa’nın en eski tatlılarından biri olan Cendere Baklavası; baklava tutkunlarına yepyeni bir lezzet sunuyor. Bir diğer adı Cennet Künkü olan Cendere Baklavası; Kemalpaşa’nın lezzetli mi lezzetli peynirinden yapılıyor.

Kestane Şekeri

Bursa gezinizi sonlandırıp, vakit evinize dönmeye geldiğinde sevdiklerinize bayılacakları bir armağan götürmek istediğinizde Bursa hatırası olarak kestane şekeri götürebilirsiniz.

Cevizli Lokum

Bursa’nın hemen hemen tüm pastanelerinde bulabileceğiniz cevizli lokum; Bursa’nın bir diğer milli tatlısı!  Diğer adı kına lokumu olan bu lezzet; tadına bakan herkesi büyülediği gibi sizi de büyülemeyi başaracak!

Şimdiden afiyet olsun…