7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Bursa'da Görülecek 5 Tarihi Yer

15.04.2021

Bursa yalnızca Türkiye için değil, bu topraklarda yaşamış tüm halklar için her zaman en önemli şehirlerden biri oldu. Bursa’da görülecek tarihi yerlere baktığımız zaman, özellikle Osmanlı Devleti’nin şehre verdiği değeri görmemek mümkün değil. Kültür, ticaret ve siyasetin merkezi olarak yüzyıllar boyunca kullanılan bu şehir, 2017 yılında hala tarihimizden bir esinti hissetmemizi sağlıyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeye de değer bulunan şehrimizde mutlaka görmeniz gereken 5 tarihi yeri sizin için sıraladık. Eğer kendi aracınız yoksa, Bursa araç kiralama ofisimizden uygun bir araç kiralayabilir ve şehrin tadını çıkartabilirsiniz.

Hanlar Bölgesi

Bursa, Osmanlı Devleti döneminde hatırı sayılır bir ticari öneme sahipti. Bu dönemde şehirde çok sayıda han inşa edilerek şehrin ticarete olan katkısı daha da arttırıldı. İpek Yolu üzerinde bulunması sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen tüccarların uğrak noktası olan Bursa’daki Hanlar Bölgesi halen ziyaretçilerini ağırlıyor.

Hüdavendigar Külliyesi

Külliyeyi inşa ettiren 1. Murad, halk arasında Hüdavendigar olarak bilinirdi. İşte, Hüdavendigar Külliyesi adını buradan alıyor. İçerisinde cami, medrese, türbe, çeşme ve hamam bulunan külliyenin tarihi 1360’lı yıllara dayanıyor. Bu tarihi yapının en önemli ve fark yaratan özelliklerinden biri, caminin külliyenin altında bulunuyor olması.

Yıldırım Külliyesi

Adını Yıldırım Bayezid’den alan bu külliyenin içerisinde medrese, cami darüşşifa, hamam, imaret ve türbe bulunuyor. Külliyede bulunan Yıldırım Darüşşifası Osmanlı Devleti’nin ilk hastanesi olduktan sonra günümüzde halen göz hastanesi olarak kullanımda. Medrese ise sağlık ocağı olarak bölge halkına ve ziyaretçilere hizmet veriyor.

Yeşil Külliye

1. Mehmed’in inşa ettirdiği Yeşil Külliye’nin en önemli özelliği Osmanlı’nın güçlendiği dönemde yapıldığı için bu güçlenmeyi sembolize edecek şekilde ihtişamlı bir şekilde yapılmış olması. Külliyenin medresesi bugün Türk İslam Eserleri Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlarken, külliyenin tamamı Bursa’nın en çok ilgi gören tarihi yapılarından biri olmaya devam ediyor.

Muradiye Külliyesi

Osmanlı padişahlarının yaptırdığı son külliye olma özelliğine sahip Muradiye Külliyesi, büyük oranda hala kullanılıyor. İçinde bulunan Muradiye Camii’nin göz alıcı desenleri ile dikkat çekerken külliyede tam 12 tane türbe bulunuyor . Muradiye Külliyesi’nin mutfağı bugün restoran olarak hizmet verirken, 2. Murad Medresesi, Döne Ocak Kanser Erken Tanı Merkezi olarak şifa dağıtıyor.