7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Bursa'da Bulunan En Önemli 4 Tarihi Eser

19.04.2021

Doğal ve tarihi güzellikleri ile ülkemizin görülmeye değer şehirleri arasında yer alan Bursa ilimiz; Marmara Bölgemizin özellikle tarihi yapıları ve eserleri ile turist çeken gözde turizm merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ülkemizin en kalabalık dördüncü şehri olma unvanına sahip olan Bursa; Osmanlı Dönemi’ne ait tarihi hanları, türbeleri, camileri ile adeta Osmanlı tarihine ışık tutuyor. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olarak tarihe geçen Bursa; ülkemizin en kalabalık dördüncü şehri olma özelliği de taşıyor.

Bu yazımızda tarihi geçmişi M.Ö 4000 yılına kadar uzanan, ünlü Homeros destanında Mysia olarak bahsedilen Bursa’ya yolunuz düştüğünde bu şehirde kesinlikle uğramanız gereken tarihi yapılardan bahsetmek istedik. 

İşte, Bursa’da Muhakkak Görmeniz Gereken 4 Tarihi Eser

Bursa Ulu Cami

Bursa ile özdeşleşen, ceviz ağacından oymalı ve tüm evreni temsil eden minberi ile görenleri kendine hayran bırakan Bursa Ulu Cami; 1400 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. 2 adet minaresi ve 20 kubbesi ile oldukça görkemli ve heybetli duran Ulu Cami; galaksi ve güneş sistemlerinin bulunduğu minberi ile sanatsal açıdan mükemmel bir Osmanlı mimarisi örneği olarak biliniyor.

Evliya Çelebi tarafından Bursa’nın Ayasofyası şeklinde tabir edilen Ulu Cami; 2215 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Bursa Kozahan

1491 yılında II. Beyazıt tarafından yaptırılan Bursa Kozahan; muhteşem bir Osmanlı han ve kervansaray örneği olarak; Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunuyor. İpek böceği ticareti yapan tüccarlar tarafından yıllar boyunca kullanılan bu han; iki katlı yapısı ile ilk bakışta dikkat çekmeyi başarıyor. Üst katta 50 alt katta 45 oda olacak şekilde tasarlanan Kozahan; mavi çinilerle süslenmiş kapısı ile görenleri cezp ediyor.

Günümüzde işlevini tam olarak kaybetmeyen Kozahan’ın üst katında ipekten eşyalar satılırken; alt katında ise ziyaretçilerin bir şeyler yiyip atıştırabileceği cafe tarzında işletmeler bulunuyor.

Bursa Kent Müzesi

2004 yılında hizmete açılan Bursa Kent Müzesi; 7000 yıllık tarihi eserlerin sergilendiği bir müze olarak, Bursa’nın en popüler ilçelerinden biri olan Osmangazi’de yer alıyor. 6 Osmanlı padişahının balmumu şeklinde hazırlanmış olan heykeller, kentin topografisi hakkında bilgi veren bir adet maket müzede en çok ilgi gören tarihi eserlerden yalnızca birkaçı! Bursa’nın köklü tarihi geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek adına Bursa Kent Müzesi’ni seyahat rotanıza ekleyebilirsiniz.

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Günümüzden 2600 yıl öncesine ait olan ilk tekerlekli aracın sergilendiği Anadolu Arabaları Müzesi; Serçe, Murat 131 gibi tarihe meydan okuyan arabaları yakından görebileceğiniz bir müze olarak; özellikle yerli araba tutkunlarına hitap ediyor.

TOFAŞ ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile açılan bu müzeyi ziyaret etmeden Bursa seyahatinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.

 

Bursa'da Ulaşım

Bursa merkezde toplu ulaşım kullanmak mümkün olsa da, şehrin çevresini gezmek için özel araç şart. Bursa araç kiralama ofisimizden kiralayacağınız bir araçla Bursa ve çevresini kolayca keşfedebilirsiniz.