7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Bayram Tatili için Yola Çıkarken Bunlara Dikkat Edin!

16.04.2021

Ramazan ayını geride bırakmamıza az bir süre kala çoğumuz, bayram tatilimizi nasıl değerlendireceğimize çoktan karar verdik bile. Tatilimizi sevdiklerimizle, ailemizle ya da arkadaşlarımızla geçirebilmek adına büyük bir kısmımız; kendi aracımız ile şehirlerarası uzun bir yolculuğa koyulmayı planlıyoruz. 10 ya da 20 saati bulan şehirlerarası yolculuklarda ise kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken oldukça önemli noktalar bulunuyor.

Hem kendi hem de sevdiklerinizin can güvenliği için dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:
 

Yola sabahın erken saatlerinde çıkın!

Yolculuğunuzun daha konforlu ve daha güvenli geçmesi adına yola sabahın erken saatlerinde çıkmanız gerekiyor. Ancak, yola çıkmadan önce güzel bir uyku çektiğinizden yani yorgun olmadığınızdan da emin olmalısınız. Yolculuk öncesinde kesinlikle alkol kullanmamalı, emniyet kemerlerinizi takmadan yolculuğunuza başlamamalısınız.
 

Yolculuk esnasında 3 saatte 1 olacak şekilde mola verin!

Uzun yolculuklarda konsantrasyonunuzun bozulma ihtimali daha yüksek olduğundan dikkatinizin dağılmaması adına 3 saatte 1 olacak şekilde 15 dakikalık molalarla yolunuza devam etmelisiniz. Mola vereceğiniz yerleri yola çıkmadan belirlemeniz, yolculuğunuzun daha sorunsuz geçmesini sağlayabilir. Yolculuk esnasında uykunuzun gelmemesi için ağır ve yağlı yiyecekler tüketmekten kaçınmalı, uykunuzu getirebilecek ilaçlar içmemeli ve kalın giysiler yerine daha rahat edebileceğiniz ince ve hafif kıyafetler giymelisiniz.
 

Güvenli Sürüş Kurallarına Uyun!

Can güvenliğinizi garantilemek adına yolculuğunuz boyunca sürüş güvenliği kurallarına uygun bir şekilde hareket etmeli, tedbiri ne olursa olsun elden bırakmamalısınız. Acele ile hatalı sollama yapmak, sürüş esnasında telefon ile konuşmak, yollarda bulunan tabela ve çizgileri takip etmemek, yağmurlu yollarda takip mesafesini arttırmamak, hız limitlerine uymamak, sisli bölgelerde hızı düşürmemek ve araç içerisinde görüş açısını engelleyen nesneleri ön konsolda bulundurmak; en yaygın güvenli sürüş ihlalleri arasında yer alıyor.
 

Yolculuktan Önce Motoru ve Motor Yağını Mutlaka Kontrol Edin!

Özellikle yaz aylarında en çok karşılaşılan sorun, motor yağının azalması olduğu için yolculuk öncesinde motordaki yağ seviyesini mutlaka kontrol etmeli, gerekirse yağı değiştirmelisiniz. Yola koyulmadan önce aracınızın far ayarlarını yaptırmalı; 4 mm’nin altındaki araç lastiklerinizi değiştirmeli, silecek ve radyatör su seviyesine de kesinlikle baktırmalısınız.
 

Periyodik Bakımı Yapılmayan Araç ile Yola Çıkmayın!

Yolculuğunuz esnasında beklenmeyen sürprizler ile karşılaşmak istemiyorsanız; yola çıkmadan önce aracınızın periyodik bakımını yaptırmayı da ihmal etmeyin. Aracın fren sistemini, lastiklerini, aküyü, hortum bağlarını, soğutma sıvısını, rot kolunu muhakkak kontrol ettirin. Hala kış lastiklerinizi kullanıyorsanız; bir an önce yaz lastiklerinizi kullanmaya başlayın.

İyi yolculuklar…