7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Bayburt'ta Görülecek 5 Tarihi Yer

16.04.2021

Doğu Karadeniz Bölgemizin yer altı şehirleri, mağaraları, şelaleleri ile ön plana çıkan Bayburt; gezilip görülmeye değer onlarca güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Yerli halkını Türkmen ve Çepniler gibi farklı etnik kökenlerin oluşturduğu bu şehrimiz, köklü geçmişi ile medeniyetler beşiği olarak; her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Tarih boyunca Azzi ve Hayasalar, Hititler, Urartular, Khaltlar, Roma İmparatorluğu, Türkmenler, Akkoyunlular, Osmanlılar gibi farklı medeniyetlere tabi olan Bayburt; yemyeşil doğasının yanı sıra Bayburt geçmişine ışık tutan tarihi yapıları ile de gezginlere keyifli bir seyahat deneyimi vaat ediyor.

Bu yazımızda Bayburt’a yolunuz düştüğünde bu şehrimizde kesinlikle görmeniz gereken 5 tarihi adrese yer vermek İstedik. Bayburt’a geldiğinizde Bayburt araç kiralama ofisimizde bir araç kiralayarak; seyahat giderlerinizi kısabilir; Bayburt’u baştan sona keşfe koyulabilirsiniz.

 

Aydıntepe Yer Altı Şehri

Bayburt şehir merkezine yalnızca 25 kmlik bir mesafede bulunan Aydıntepe yer altı şehri; aksiyon dolu ve gizemli bir yolculuğa çıkmak isteyenlere hitap ediyor. 1998 yılında bölgede yapılan kazı çalışması esnasında tesadüf eseri ortaya çıkan bu yer altı şehrinin kim tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmese de yer altı şehrinde Erken Hıristiyanlık ve Roma dönemine ait çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanıyor.

Aydıntepe yer altı şehrini Bayburt gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemenizi öneriyoruz.

 

Bayburt Saat Kulesi

Görkemli ve heybetli görünüşü ile Bayburt Kalesi’nin ön kısmında göze çarpan Bayburt saat kulesi; 1923 yılında Cumhuriyet’in ilanından oldukça kısa bir süre sonra yaptırılmış. Mimari açıdan Çorum Saat Kulesi ile oldukça benzer yönleri bulunan bu kulenin gövdesi sekizgen, köşk kısmı ise kare şeklinde planlanmış. 21 metre uzunluğundaki Bayburt Saat Kulesi’nin yapımına önce Muhittin isimli bir taş ustası tarafından başlanmış. Hala dimdik ayakta durmayı başaran kulenin yapımı ise Rizeli İbrahim Usta tarafından tamamlanmış.

 

Bayburt Kalesi

Tıpkı Bayburt saat kulesi gibi şehrin simgelerinden biri olarak kabul edilen Bayburt kalesi; diğer adıyla Çinimaçin kalesi, şehrin en yüksek tepelerinden biri üzerine konumlandırılmış. Şehir merkezindeki hemen hemen her noktadan rahatlıkla görülebilen bu kalenin Ermeniler tarafından yaptırıldığına dair çok sayıda iddia bulunuyor. Kaleyi dolaşırken; Roma, Bizans, Ermeniler gibi farklı medeniyetlere ait izlere rastlayabilmeniz mümkün.

 

Çımağıl Mağarası

Bayburt’un Çımağıl köyünde bulunan bu mağara; muhteşem sarkıt ve dikitlerinin yanı sıra fil kulakları, mağara çiçekleri ve traverten basamakları ile eşsiz, bir o kadar da adrenalin dolu bir zaman dilimi yaşamanıza olanak tanıyor.

Mistik atmosferi ile ziyaretçilerini cezbeden 110 metre uzunluğundaki mağara, il merkezine yalnızca 35 km uzaklıkta! Mağara turizmine ilgi duyuyorsanız; Çımağıl mağarasını Bayburt görülecek tarihi yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 

Kop Şehitliği

Bayburt-Erzurum yolu üzerinde bulunan bu şehitlik; 1963 tarihinde 1916 yılında Rus kuvvetlerine karşı direnerek, mükemmel bir kahramanlık örneği sergileyen şehitlerimiz anısına yaptırılmış.

Bayburt’un en önemli tarihi mekanları arasında yer alan Kop Şehitliği’ni de kesinlikle gezi listenizde bulundurmanızı öneriyoruz.