7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Adıyaman'da Yapmadan Dönmemeniz Gereken 5 Şey

15.04.2021

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan ve tarih boyunca Hısnımansur( Mansur’un kalesi) ismi ile anılan Adıyaman; turizm açısından değerli olan antik kentleri, müzeleri, tarihi köprüleri, ören yerleri ve kaleleri ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken şehirlerimiz arasında bulunuyor. İsmini 7. yy’da şehri hakimiyeti altına alan Abbasi halifesi Mansur’dan alan bu şehir; tarihte Hitit, Pers, Roma, Bizans, Emevi, Selçuklu, Akkoyunlu, Memlüklü gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaparak; medeniyetler beşiği olmayı başarmış.

Bu yazımızda Güneydoğu ve Doğu seyahatiniz esnasında yolunuz Adıyaman’a düştüğünde, bu şehirde neler yapabileceğinizi sizlerle paylaşmak istedik. Bu mistik ve gizemli şehri gezmeye başlamadan önce Adıyaman Havalimanı araç kiralama hizmetimizden yararlanabilir; daha konforlu bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

İşte, Adıyaman’da Yapmadan Gelmemeniz Gereken 5 Şey

 

Nemrut Dağı’nda Gün Batımını Seyredin!

Van Gölü’nün batısında bulunan, 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başaran Nemrut Dağı; ‘Batı ve Doğu Uygarlığının Köprüsü’ unvanı ile Adıyaman’da kesinlikle görmeniz gereken en önemli yer! Milli Park olarak ilan edilen Nemrut Dağı’nda Helenistik döneme, Pers imparatorluğuna, Yunan tanrılarına hitaben yapılan çok sayıda dev heykel, mezar ve tapınak kalıntıları yer alıyor. Batı ve Doğu medeniyetlerinin en eski örneklerini görebilmek adına Nemrut Dağı’nı ziyaret edebilir; 4000 metre yüksekliğindeki bu dağda sıra dışı zaman dilimi geçirebilirsiniz.

 

Cendere Köprüsü’nde Fotoğraf Çekinin!

Sadece ülkemizin değil dünyanın en eski köprülerinden biri olan Cendere Köprüsü; Adıyaman’ın antik yerleşim merkezi Eski kale’de bulunan, Roma imparatoru Septimus Severus tarafından yaptırılan tarihi bir köprü olma özelliği taşıyor. 120 metre uzunluğundaki bu tarihi köprü; Kahta ve Sincik’i birbirine bağlamak amacıyla inşa edilmiş. Bu köprüde Cendere Çayı’nı da içine alan muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilir, anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

Perre Antik Kenti’ne Uğrayın!

Erken Roma dönemine ait Nekropol alanı olarak kabul edilen Perre Antik Kenti; 2010 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Çevre Düzeni Planı’na tabi tutulmuş. Çevre düzenleme planı doğrultusunda çalışmaların hala devam ettiği bu antik kentte yer alan en önemli tarihi kalıntı ise Roma Çeşmesi. Ayrıca antik kentte 200’ün üzerinde kayalara oyulmuş mezarlar bulunuyor.

 

Oturakçı Pazarı’nda Alışveriş Yapın!

Şehir merkezinde bulunan ve şehrin en kalabalık çarşısı olan Oturakçı Pazarı; Adıyaman kültürüne özgü çanta, cicim, halı, kilim, hediyelik eşya, heybe vb. ürünler satın alabileceğiniz bir tarihi çarşı. Her gün yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bu çarşıdan Nemrut dağını simgeleyen heykeller de satın alabilir; sevdiklerinize birbirinden değerli hediyeler armağan etme şansını değerlendirebilirsiniz.

 

Adıyaman Yöresel Lezzetlerinin Tadına Bakın!

Çiğ köftesi ile meşhur olan ve acı ve ekşi lezzetleri ile hafızalara kazınan Adıyaman il merkezinde yöresel lezzetleri tadabileceğiniz pek çok sayıda kafe, restoran ve işletme bulunuyor. Adıyaman çiğ köftesi, patlıcan cacığı, kabak aşı, cıbırı, pestili tadabileceğiniz yöreye özgü tatlardan yalnızca birkaçı. Özellikle şillik tatlısının tadına bakmadan Adıyaman’dan kesinlikle dönmemenizi öneriyoruz.

Şimdiden keyifli tatiller dileriz.