7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Adana'ya Damgasını Vuran 5 Sembol Yapı

19.04.2021

Maden açısından oldukça zengin topraklara sahip olan, Akdeniz’in incisi sloganı ile yaz/kış turist akınına uğrayan Adana; Anavarza Antik Kenti, Varda Köprüsü gibi çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Eşsiz manzarası ile büyüleyen, bol bol oksijen depolamanıza yardımcı olan yaylaları ile ön plana çıkan Adana; Anavarza Kalesi, Yılanlı Kale, Adana Ulu Cami vb. pek çok yapısı ile yalnızca ülkemizde değil uluslararası camiada da yoğun ilgi görüyor.

Bu yazımızda Adana ilimize yolunuz düştüğünde bu şehrimizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken, Adana’nın adeta sembolü haline gelen en değerli yapılardan bahsetmek istedik. Adana'ya vardığınızda Adana Havalimanı araç kiralama ofisimizden kiralayacağınız bir araçla yola çıkabilirsiniz.

İşte; Adana’ya Damgasını Vuran 5 Sembol Yapı:

Taş Köprü

Adana’nın Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlama vazifesini en iyi şekilde yerine getiren Taş Köprü; büyüleyici manzarası ile görenlerin beğenisini kazanıyor.

Tarih boyunca Saros Köprüsü, Justinianus Köprüsü gibi farklı isimlerle anılan ve 14 farklı gözü bulunan bu köprü; kısa bir süre önce trafiğe kapatılmış olsa da köprüye giderek, fotoğraf çekinmek isteyenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor.

317 metre uzunluğu ve nehirden 13 metre yüksekliği ile Taş Köprü; oldukça görkemli ve heybetli görünüyor.

Anavarza Kalesi

Tarihi geçmişi M.Ö 9. yy’a kadar uzanan, tarihi kaynaklarda Hititler döneminde kurulduğundan bahsedilen Anavarza Kalesi; Adana ile özdeşleşmiş bir diğer önemli yapı olma özelliği taşıyor.

Yaşar Kemal’in Anadolu halkını kahraman olarak benimsediği İnce Memed isimli eserinde de bahsettiği Anavarza Kalesi; Adana’ya sadece 70 kmlik bir uzaklıkta yer alıyor!

Misis Mozaik Müzesi

Genç Roma Dönemi’ne dair pek çok mozaik eserin sergilendiği Misis Mozaik Müzesi; Adana’nın şirin ilçesi Yüreğir’in Misis semti sınırlarında bulunuyor.

Müzeyi dolaşırken, çok sayıda bitki, hayvan ve insan motifleri ile bezenmiş geometrik desenli mozaik örneklerini yakından görebiliyorsunuz.

Misis Höyüğü’nde yapılan kazı çalışmaları sonrası elde edilen mozaiklerin sergilendiği bu müzeyi kesinlikle Adana gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Adana Hasan Ağa Cami

Klasik Osmanlı Dönemi’nin şehirdeki ilk ve tek örneği olan bu cami; eşsiz mimari özellikleri ve çarpıcı güzelliği ile Adana’nın en gözde tarihi yapıları arasında bulunuyor.

Mimar Sinan tarafından projelendirilmiş olduğu iddia edilen bu cami; hem dış mimarisi hem de içerisindeki görkemli atmosferi ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Varda Köprüsü

Diğer isimleri Koca Köprü ve Alman Köprüsü olan, 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman Köprüsü olarak da bilinen Varda Köprüsü; 200 metre uzunluğu ve 99 metre yüksekliği ile baş döndürüyor. Günümüzde hala kullanımına devam edilen bu köprü; Adana’nın Karaisalı ilçe sınırlarında boylu boyunca uzanıyor.

Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.