7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Adana'da Mutlaka Yapılması Gereken 5 Şey

16.04.2021

Tarihi geçmişi Paleolitik Çağ’a kadar uzanan, Gılgamış Destanı’nda övgü ile bahsedilen Adana; Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehirleri arasında bulunuyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra antik kentleri, tarihi yapıları, yemyeşil yaylaları ve mesire alanları ile de ünlü olan bu şehir; tarih boyunca Hititler, Kilikyalılar, Romalılar, Memlükler, Osmanlılar gibi farklı medeniyetlere tabi olmuş.

Bu yazımızda Adana seyahatiniz sırasında bu muhteşem şehirde neler yapabileceğinizden bahsetmek istedik. Adana Havalimanı araç kiralama fırsatlarımızdan birini değerlendirerek, Adana tatilinizin daha rahat, daha az maliyetli ve daha sorunsuz geçmesini garantileyebilirsiniz.

İşte, Adana’da Mutlaka Yapılması Gereken 5 Şey;
 

Adana Antik Kentlerini Ziyaret Edin!

Medeniyetler beşiği olarak farklı kültürlere ev sahipliği yapan Adana’da Anavarza Antik Kenti, Misis Antik Kenti, Şar Antik Kenti gibi tarihe ışık tutan birbirinden değerli ve görülesi antik kentler bulunuyor. Kilikyalılar tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilen Anavarza Antik Kenti’nde yer alan Anavarza Kalesi ve 20 burçlu devasa sur; en çok ziyaretçi çeken kalıntılar arasında sayılıyor. Binlerce yıl öncesine doğru gizemli ve sıra dışı bir yolculuğa çıkmayı diliyorsanız; Adana antik kentlerini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 

Muhteşem Adana Kebabı’nın Tadına Bakın!

Oldukça zengin ve geniş bir mutfağa sahip olan Adana; Türkiye genelinde ünlü olan kebabı ile yerli ve yabancı turistlerin hayranlığını kazanmayı başarıyor. Adana’da çoğu restoranda Adana kebabını bulabilir; keyifli bir lezzet şölenine dahil olabilirsiniz. Adana’ya gitmişken, künefe tatlısını tatmadan, meşhur haydari salatasını ve baharatlı ekmeğini yemeden, yüzük çorbasını içmeden de kesinlikle Adana’dan dönmemenizi öneriyoruz.

 

Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda Alışveriş Yapın!

Anadolu’nun en eski Kapalıçarşı örneklerinden biri olarak kabul edilen Kazancılar Çarşısı, çok sayıda restoranı, bakırcı dükkanları ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz mağazaları ile gün içerisinde Adana’nın en kalabalık noktalarından biri olma özelliğine sahip. Oldukça büyük olan bu çarşıdaki restoranlarda Adana yöresel tatları ile ziyafet çekebilir; hediyelik eşya dükkanlarında Adana halı ve kilimlerini bulabilir; bakırcılardan ise bakır hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

 

Adana Yılan Kalesi’ne Çıkın!

Şahmeran Kalesi olarak da isimlendirilen Yılan Kale; Kilikya Ermeni Krallığı Dönemi’nde inşa edilmiş. Dört cephesi bulunan bu kale; Ceyhan nehrinin hemen kıyısında Misis’in kuzeydoğusunda yer alıyor. Kaleye Şahmeran Kalesi denilmesinin sebebi ise Şahmeran efsanesinin kahramanı olan yılanların şahı Şahmeran’ın yöre halkınca geçmişte bu kalede yaşadığına inanılması!

 

Adana Taş Köprü’ye Uğrayın!

Adana’nın simgesi olan, Adana merkezdeki Taş Köprü; Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırılmış. Dünyanın günümüzde kullanılan en eski köprüsü unvanını taşıyan Taş Köprü; 319 metre uzunluğu ve 13 metre yüksekliği, kemerleri üzerinde bulunan aslan kabartmaları ile görsel bir şölen vaat ediyor. Günümüzde de trafiğe açık olan bu köprüye giderek; eşsiz bir Roma mimarisi örneğini yakından görebilirsiniz.