7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

İzmir'in iki incisi: Foça ve Çeşme

12.04.2021

Doğal güzellikleri, eşsiz tarihi yapıları, boyozu, kumrusu, masmavi denizi ve plajları ile Türkiye’nin en güzel ve en yaşanılası şehirleri içerisinde yer alıyor İzmir. Öyle ki İzmir’e bir kez alışan, ondan bir daha ayrılamıyor,  ayrılanlar ise bir yandan İzmir özlemi ile yanıp tutuşurken bir yandan da İzmir’e geri dönme hayalleri ile yaşıyor.

Ege’nin incisi İzmir’in Alsancak, Konak, Çeşme, Foça gibi her biri gezip görülmeye hatta bir ömür boyu yaşanmaya değer ilçe ve semtleri var. Lakin Çeşme ve Foça; gerek tarihi eserleri, gerek mükemmel doğası ile bu tatil yörelerine adım atanları adeta büyülüyor.

Yolunuz İzmir’e düştüğünde Çeşme ve Foça’nın güzelliklerini keşfetmeden geri dönmemenizi tavsiye ediyoruz. İzmir Havalimanına indiğinizde İzmir Havalimanı araç kiralama ofisimizi mutlaka ziyaret edin!

Siren kayalıklarında yaşayan fok balıklarından ismini alan Foça; Eski ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılıyor. Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki mesafe ise yaklaşık olarak 20 km. İki tatil beldesi arasında bulunan Mersinaki koyları ise masmavi berrak suları, camping alanları, plajları ile her yaz binlerce yerli ve yabancı akınına uğrayan şahane doğa harikaları.

 

Foça gezip görülecek yerler

·       Foça Frigya tepesi, bir zamanlar Frigyalılara ev sahipliği yapan, Foça’yı bir de güneş batarken seyretmenize olanak tanıyan, muhteşem manzaraya sahip olan bir adres. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız; burada Foça gün batımına dair mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

·       Çam tepesinin eteğinde bulunan Şeytan hamamı, Rumlar başta olmak üzere birçok medeniyete ait kaya mezarlarının yer aldığı doğal güzellik abidesi. Tarihi kalıntılara merak duyuyorsanız; Şeytan hamamı yanı sıra Pers anıt mezarlarını da ziyaret edebilirsiniz.

·       İncir adası, Orak adası, Fener adası, Foça’nın en güzel adalarından sadece birkaçı. Yaz aylarında Foça’yı ziyaret ettiğinizde bu adalara düzenlenen mavi turlara katılabilir; yepyeni güzellikler keşfedebilirsiniz.

·       Mavi ve yeşilin mükemmel uyumuna şahit olmak için Foça koylarını da ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

·       Pırıl pırıl ve dingin denizi ile meşhur olan Yeni Foça sahili boyunca yer alan bar ve cafelerde eğlenceye doyabilir, burada yer alan 5 yıldızlı otelerde konaklayabilirsiniz. Tatilinizin daha dingin ve daha huzurlu bir ortamda geçmesini diliyorsanız, yapılaşmanın pek fazla olmadığı Eski Foça’yı tercih edebilirsiniz.

 

Çeşme gezip görülecek yerler

·       Ülkemizin en gözde ve en popüler tatil yörelerinden biri olan Çeşme de en az Foça kadar görülmeyi hak eden bir belde. Gece hayatı ile özellikle yabancı turistlerin gözbebeği olan Çeşme, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Çeşme kalesi, bir zamanlar Germiyanoğulları’nın yerleşim yeri olan Germiyan köyü, antik çağdan günümüze ulaşan Erythrai antik kenti ile tam bir medeniyetler beşiği.

·       Çeşme Paşalimanı, Sakızlıkoy, Ilıca plajları ve irili ufaklı birçok koy; Çeşme’de denize girebileceğiniz ve mutlaka uğramanız gereken adresler arasında.

·       Sakızı ile ünlü olan Çeşme’ye gitmişken sakız ağaçlarının gölgesi altında fotoğraf çekmemek de olmaz tabii ki.

·       Çeşme Alaçatı; yemeklerine aşık olacağınız Çeşme’nin en güzel mahallesi. Burada muhteşem Ege yemeklerinin ve mezelerinin tadına bakabilirsiniz.

Hem Çeşme hem Foça’da yer alan eski çağlara ait yapılar, Bizans dönemine ait kalıntılar, Rum evleri; adeta ziyaretçilerini, geçmişin sihirli dünyasına davet ediyor. Ege’nin bu iki incisini, en kısa süre içerisinde tatil planlarınıza ekleyerek, siz de bu büyülü dünyayı teneffüs edebilirsiniz.