7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Atatürk Havalimanı Hakkında Bilmedikleriniz

12.04.2021

Günümüzde Türkiye’nin en büyük havalimanı olan Atatürk Havalimanı 1912 yılında Yeşilköy Havalimanı adıyla kuruldu. Askeri amaçla kurulan havalimanının en önemli özelliği Türkiye’de sivil hava ulaşımının ilk başladığı yer olmasıdır.

Atatürk Havalimanı 1944 yılında Chicago’da imzalanan Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması’ndan ve 1949 – 1953 yılları arasında yapılan inşaat çalışmalarından sonra 1 Ağustos 1953 yılında sivil hizmete açıldı. Böylece Atatürk Havalimanı uluslararası bir boyut kazanarak daha geniş bir hizmet vermeye başladı.

1971 yılında Yeşilköy Havalimanı için bir yenilenme projesi hazırlandı ve bu proje dâhilinde her biri 5 milyon yolcu kapasiteli 4 adet terminal binası yapıldı. Projenin sonunda ise 29 Ekim 1983 yılında havalimanının dış hatlar terminali 29 Ekim 1983 yılında kullanıma açıldı.

Proje sonrasında kavuştuğu terminaller, hangar tesisleri, kargo tesisleri, hava trafik kontrol kulesi ile sayesinde modern bir görünüme kavuşan havalimanının adı 1985 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı olarak değiştirildi.   

Atatürk Havalimanı Uluslararası Havacılık Teşkilatı’nın yaptığı sınıflandırmaya göre CAT II niteliklerine sahiptir. Havalimanı sahip olduğu bu nitelikleri ile meteorolojik koşullar kötü olduğu zamanlarda bile uçak iniş ve kalkışına imkan vermektedir.

Havalimanının sürekli artan yolcu trafiğine cevap vermesi için bir proje yarışması yapılmış ve sonucunda 10.01.2000 tarihinde yeni bir dış hatlar terminalinin yapımına karar verilmiştir. Bu terminalle beraber havalimanının yolcu kapasitesi yılda 20.000.000 yolcuya çıkarılmıştır.

2015 yılında 19 milyonu iç hat, 42 milyonu dış hat olmak üzere toplamda 61 milyon yolcuya hizmet vermiş olan Atatürk Havalimanı yoğunluk sıralamalarında üstlerde yer almaktadır. Havalimanı yüksek yolcu sayısı ile dünyanın en işlek onuncu, Avrupa’nın ise Londra Heathrow ve Paris Charles de Gaulle havalimanından sonra en işlek üçüncü havalimanı olmuştur.

Atatürk Havalimanı’nın toplam yolcu sayısı son on yılda iç hatlarda üçe, dış hatlarda ise dörde katlanmıştır. Bu rakamlarda havalimanın gelişim olarak oldukça önemli bir ilerleme kaydettiğini göstermektedir.  

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından Cumhuriyet döneminde öne çıkan 60 inşaat mühendisliği eserinin yer aldığı 50. Yılda 50 Eser arasında Atatürk Havalimanı da yer almaktadır.

2013 yılında Air Transport News ödül töreninde İstanbul Atatürk Havalimanı Yılın Havalimanı ödülüne layık görülmüştür. Yine 2013 yılında Skytrax World Airport Awards’da 40-50 milyon yolcu kapasitesi kategorisinde Avrupa’nın En İyi Havalimanı ödülüne layık görülmüştür. 

Almira Atatürk Havalimanı ofisiyle ilgili bilgilere Atatürk Havalimanı araç kiralama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.