7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Araç Satın Almak mı Yoksa Kiralamak mı?

29.03.2021

Bir araç sahibi olmak her zaman hayatı kolaylaştıran ve ulaşım konusundaki tereddütleri olabildiğince aza indiren, sayısız ulaşım aracının arasında, birinci seçenektir. Peki, araç satın almadan da istediğimiz an sorunsuz bir ulaşım sağlayabileceğimiz bir araca nasıl sahip olabiliriz? Araç kiralama opsiyonunu değerlendirerek elbette? İki seçeneğin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları olmakla birlikte, doğru adımları attığınızda kendiniz için en doğru kararı vermiş olacaksınız.

Diyelim ki; haftanın yalnızca belli günlerinde bir araca ihtiyaç duyuyorsunuz ve ilk olarak bir araba satın alma seçeneğini gündeminize aldınız. Cebinizden toplu olarak çıkacak miktarın yanı sıra günlük benzin masrafınız ve zaman içinde karşınıza çıkacak diğer sabit masraflar size fazlaca bir mali yük olarak geri dönecektir. Ancak belli günlerde kullanmak üzere araba kiralama opsiyonunu tercih ettiğinizde sabit masraflardan kurtulacak, sizi zorlayabilecek mali sorumluluğa sahip olmayacaksınız. Kısacası ayın ve haftanın yalnızca belli günlerinde araba kullanan bir bireyseniz kiralama seçeneği sizin için daha karlı ve zahmetsiz olacaktır.

Arabanızı kısa dönem değil, uzun dönem kullanmak gibi bir planınız varsa; araba kiralama şirketlerinin sunduğu ?uzun dönem araç kiralama? opsiyonunu değerlendirmeye alabilirsiniz. Bu hemen hemen araç satın alma ile aynı masrafa denk gelse de araç kiralama şirketlerinin sizlere sunacağı imkanlar, sizi birçok prosedürle meşgul olmaktan ve yine hayli yüklü sabit masraflardan kurtarıyor. Bu avantajlardan en önemlileri; araçların bakımlarının araç kiralama şirketleri tarafından yapılması, bürokratik işlemleri gerçekleştirerek sizleri büyük bir zaman kaybından kurtarmaları?

Diğer yandan araba konusunda modanın gerisinde kalmak istemiyor, yaşam tarzınıza göre farklı araç türlerini kullanma gereksinimi duyuyor ve farklı modelleri de deneyimlemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda da iki veya üç senede bir araba modelinizde değişiklik yapmak ya da hali hazırda bir aracınız varken kullanacağınız araziye göre yeni bir araç kiralamak durumunda kalmak sizi yine maddi açıdan daha zorlu bir yola sokacaktır. Bu durumda da araba kiralamak sizin için en doğru seçenek olacaktır.