7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

05.04.2021

İş seyahatlerinde, tatillerde, gündelik yaşamda araç kiralamak en büyük kurtarıcımız haline geldi. Özellikle son yıllarda daha sık tercih edilen araç kiralama hizmeti dikkatli olunmadığı takdirde beraberinde birçok sorun getirebiliyor. İşte araç kiralarken dikkat edilmesi gereken 5 şey:

1- Araç kiralayacağınız firma yasal olmalı

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur firmanın yasal olmasıdır. Yasal olmayan firmalardan araç kiralamaya çalışırsanız hiçbir hak talep edemeyecek ve muhtemelen dolandırıcıların tuzağına düşeceksiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için firmanın TOKKDER üyesi olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Tüm resmi araç kiralama kuruluşlarının üye olduğu bu dernek sayesinde haklarınızı güvence altına alabilir, dolandırıcılardan korunabilirsiniz.

2- Araç kiralamadan önce sözleşme yapın

Araç kiralama süresince oluşabilecek her türlü soruna karşı yaptırım uygulanabilecek bir sözleşmenizin olması gerekir. Bu sözleşmeler her iki tarafın da haklarını korumaya yönelik olmalıdır. Doğabilecek sorunlar karşısında güvence altında olmak için firma ile araç kiralama sözleşmesi yapmalısınız. Sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka tüm maddeleri okuyun. Maddeler kiralama süresi boyunca size sunulan hizmetlerin tümünü içermelidir. Ayrıca aracı kiralamadan önce hasar tespiti yapın. Araçta herhangi bir hasar varsa bunu da sözleşme maddeleri arasına ekletin. Sözleşme adı altında boş bir senede imza atmanız istenirse asla kabul etmeyin ve firmayla herhangi bir alışverişte bulunmayın.

3- Sigortasız araç kiralamayın

En çok karşılaşılan ve dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de sigortadır. Kiralayacağınız aracın sigortasının olup olmadığına emin olmalısınız. Sigortasız bir aracı kiralamayın. Aksi halde aracı kullandığınız süre boyunca meydana gelecek kaza ve hasarlardan sorumlu olacak, tüm masrafları karşılamak zorunda kalacaksınız. Dolayısıyla yetkili firmayla sigorta kapsamını detaylı bir şekilde konuşup, sorgulatmayı unutmayın.

4- Amacınıza uygun aracı kiralayın

Kiralık araç seçimi yaparken aracı hangi amaçla, kaç kişi kullanacaksınız bu detayları göz önünde bulundurun ve konforunuzdan ödün vermeyin. Böylece rahat bir yolculuk süreci geçirebilir, yolculuk esnasında konforunuzu etkileyecek olumsuzlukları ortadan kaldırabilirsiniz.

5- Mutlaka fiyat araştırması yapın

Kiralamak istediğiniz aracın kira bedelini farklı firmalardan öğrenin. Böylece piyasa hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. En ucuzu veya en pahalıyı tercih etmek yerine ortalama fiyata sahip, performansıyla doğru orantılı olarak fiyat biçilmiş araçları kiralayın. Kiralama bedelinin içerisine hangi özelliklerin dahil edildiğini öğrenin. Böylece aniden karşınıza çıkacak ekstralara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.