7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Araç Kiralamak Sizin İçin Doğru Bir Tercih mi?

05.04.2021

Yeni bir otomobil satın almayı düşünüyor; ancak yeni otomobilinizin aylık ve yıllık masraflarının altından kalkamayacağınız düşüncesi sizi araç satın alma fikrinden caydırıyorsa, araç satın almak yerine araç kiralamak sizin için daha doğru bir tercih olabilir. Ulaşım amacıyla kullandığımız araçlar; benzin, araç sigortası, yıllık araç vergisi, servis maliyeti vb. birçok gideri ile bütçemizi derinden sarsabiliyor. Yüksek otomobil ve benzin fiyatlarına diğer ekstra maliyetler eklendiğinde otomobil satın almak; son derece külfetli olabiliyor.

Peki; araç kiralamak mı yoksa satın almak mı, sizin için daha doğru bir karar?

Bu aşamada iki farklı noktaya değinmek gerekiyor.

  • Şayet işe giderken otomobil yerine diğer ulaşım araçlarını tercih edecekseniz, aracınızı ayın belirli günlerinde gezi ve seyahat amacıyla kullanacaksanız; araç kiralamanın sizin için daha uygun ve avantajlı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Yani, hafta sonu tatillerinizde ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirmek için düzenlediğiniz seyahatleriniz için otomobil satın almayı düşünüyorsanız; araç satın almak yerine araç kiralamanızı öneriyoruz.
  • Şayet aracınızı neredeyse her gün kullanmak gibi bir niyetiniz varsa, araç kiralama ile araç satın alma seçenekleri arasında belirgin bir farkın olmadığını söyleyebiliriz. Profesyonel araç kiralama firmalarından ?uzun dönemli araç kiralama? hizmeti aldığınızda ya da kendi aracınızı kullandığınızda ay sonunda karşılaşacağınız maliyet; hemen hemen aynı rakamlarda seyrediyor.

Otomobil satın almadan önce aracınızdan beklentilerinizi, aracınızı hangi sıklıkla kullanacağınızı göz önünde bulundurmalı; aracınızın aylık ve yıllık maliyetlerini de hesaba kattıktan sonra karar vermelisiniz.

Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

  • Araç kiralama firmaları, kiraladıkları araçların bakımlarını kendileri gerçekleştiriyor. Yani sizler ekstra bakım masrafı ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Aracın bakımda olduğu günlerde araç kiralama firmasından yedek araç temin edebiliyorsunuz.
  • Vergi, kasko, trafik sigortası vb. bürokratik işlemlerle zaman kaybetmiyor; aracınız çalındığında ya da araç ile trafik kazası yaptığınızda çok fazla üzülmüyorsunuz. Araç sizin üzerinize olmadığı için aracınızı satarken hasarlı araç kategorisinde oldukça düşük fiyatlara satma yükümlülüğü ile karşılaşmıyorsunuz.

Araç kiralamak araç satın almaya göre daha avantajlı bir opsiyon. Yine de tercihi sizlere bırakıyor; yukarıda belirttiğimiz noktaları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.