7/24 Call Center | 0850 811 3 256
Alış ve Teslim Yeri
Alış Zamanı
Teslim Zamanı

Araç Kiralamak Neden Avantajlıdır?

05.04.2021

Beğendiğiniz aracı satın almak yerine aynı aracı kiralayarak, daha düşük bir bütçe ile ulaşım ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Son zamanlarda yıldızı giderek parlamaya devam eden bireysel ya da filo araç kiralama; araç kullanıcılarına birden çok avantaj sunuyor.

Peki, Araç Kiralamanın Avantajları Neler?

Bu noktada aracı uzun dönem mi yoksa kısa dönem mi kiralayacağınız önem arz ediyor.

  • Günlük yaşantınızda aracı her gün kullanmayı düşünmüyorsanız; sadece hafta sonları ve tatillerde aracınız ile seyahat etmeyi planlıyorsanız; araç vergisi, kasko, sigorta, periyodik bakım vb. maliyetler ile karşılaşmamak adına araç kiralayabilirsiniz.
  • Uzun dönem araç kiralama niyetiniz bulunuyorsa araç kiralama ile araç satın alma maliyetinin hemen hemen aynı olduğunu ifade edebiliriz. Yalnız bu noktada araç satın aldığınız takdirde bakım, parça değişimi, kaza vb. ekstra maliyetler ile karşılaşabileceğinizin de altını çizmek istiyoruz.

Filo Araç Kiralamak Neden Daha Mantıklı?

Bireysel olarak günübirlik ya da uzun dönem araç kiralayabileceğiniz gibi şirketinizin ihtiyacı olan araçları temin edebilmek adına uzun dönemli filo araç da kiralayabilirsiniz. Filo Araç Kiralamanın Avantajlarını ise Aşağıdaki Şekilde Sıralandırabiliriz;

  • Şirket büyüklüğünüz ne olursa olsun, ihtiyaç duyduğunuz sayıda araç kiralayabilme imkanınız bulunuyor. Yani profesyonel bir kiralama firması ile anlaşarak; bir adet ya da onlarca araç kiralayabilirsiniz.
  • Filo araç kiraladığınızda aracınıza ait periyodik bakım, lastik, onarım, zorunlu trafik sigortası, MTV, araç muayene işlemleri tamamen araç kiralama şirketi tarafından üstleniliyor.
  • Araç kiraladığınız takdirde yaptığınız ödemelerin tamamını gider olarka kaydedebiliyorsunuz.
  • Araç kiralamak sadece vergi indirimlerinden faydalanmanızı sağlamakla kalmıyor. Araç sahibi olmanın gerektirdiği tüm resmi ve yasal süreç, kiralama şirketince takip ediliyor.
  • Araç kiraladığınız takdirde motorlu taşıt vergisi ödeme yükümlülüğünden de kurtuluyorsunuz. Bu vergi de tıpkı diğer vergiler gibi kiralama şirketince ödeniyor.
  • Kiralık araç ile kaza yaptığınız durumda kiralama şirketi; size yeni bir araç gönderiyor. Yani kaza yüzünden de işleriniz aksamamış oluyor.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Firmanızın ihtiyacı olan araç özelliklerini en doğru şekilde analiz etmeli, kaliteli ve profesyonel bir araç kiralama firması ile anlaşmalısınız.
  • Bireysel ya da filo araç kiralamadan hangisini tercih ederseniz edin, kiralama firması ile sözleşme imzalamayı unutmamalısınız. Bu noktada sözleşme içeriğine istediğiniz maddeleri eklettirebilme hakkınızın da saklı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.