Sivas Araç Kiralama

Sivas tarih ve doğal güzellikler nasibini fazlasıyla almış şehirlerinizden biri. Ülke tarihimize baktığımız zaman da önemli olan Sivas’ta gezip görmenizi tavsiye edeceğimiz pek çok yer var. Yine de Sivas’a geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey ise araç kiralamak olmalı.

Sivas’ta neden araç kiralamalıyım?

Tarihi yapıları, şelaleleri, yeşil alanları, şifalı kaplıcalarıyla Sivas ziyaretçilerine çok sayıda seçeneği bir arada sunuyor. Tüm bu yerleri görmek için yalnızca toplu ulaşım ya da taksi kullanmaya kalkarsanız işiniz epey zor. Sivas’ta araç kiralamak ise seyahatinizi ekonomik bir şekilde konforlu hale getirir.

Sivas’ta mutlaka görmeniz gereken yerler

Sivas’ın ev sahipliği yaptığı tarihi yapılara baktığımız zaman ilk olarak Divriği Ulu Cami’den söz etmesek olmaz. 1228 yılından bugüne miras kalan cami, taş ocaklarından çıkarılmış özel bir tüf kullanılarak inşa edilmiş. Kendine has işlemeleriyle de dikkat çeken Divriği Ulu Cami, Sivas’ta araç kiraladıktan sonra ilk görmeniz gereken yerlerden biri.

1919’da Milli Mücadele Karargahı olarak kullanılan bina bugün Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Burada Tarihi Kongre Salonu ve Atatürk'e ait çalışma ve dinlenme odası, kongrenin yapıldığı günlerdeki hali ile görülebiliyor.

Anadolu Selçuklu Devleti’nden kalan Sivas Gök Medrese, 12 farklı hayvan başı, yıldız ve ağaç motiflerinden oluşan süslemeleriyle görenleri büyülüyor. Çift minareden oluşan bu medresenin minareleri ise 25 metre.

Yeşillikler arasında etkileyici bir manzara; Sivas Sızır Şelalesi. Özellikle yaz aylarında piknik yapmak ve doğayla buluşarak huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak noktası.

Şifalı kaplıcalarıyla her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Kangal Balıklı Kaplıcaları, en çok da sedef hastalığı, romatizma rahatsızlıkları ve diğer deri hastalıklarına iyi gelmesiyle biliniyor.

Sivas’ta ne yenir, ne içilir?

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Sivas, bu çeşitliliği mutfağına da yansıtıyor. Zengin yöresel yemek çeşidine sahip olan  Sivas’ta hamur işi ve süt ürünleri en sık karşılaşacaklarınız arasında.

Şehrin en çok tercih edilen yemeklerini şöyle sıralayabiliriz; madımak, evelik, düğüşek aşı, yuvarlak köfte, karın yahnisi, Sivas kebabı, Sivas köftesi ve Divriği pilavı. Bunlar dışında bal helvası ve hurma tatlısı, Sivas’a özgü tatlılar arasında mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden.

Almira Sivas Araç Kiralama Ofisi

Adres: Hoca Ahmet Yesevi Cad. Tetiker Apt. Merkez / Sivas

Telefon: 0850 811 3 256