Şanlıurfa Havalimanı Araç Kiralama

Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiği kahramanlık örneği ile 6 Aralık 1984 tarihinde TBMM tarafından ‘Şanlı’ unvanını alan Urfa; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel turist şehirlerinden yalnızca bir tanesi. Tarihi ve doğal güzellikleri ile turist akınına uğrayan bu şehre olan seyahatiniz esnasında Şanlıurfa Havalimanı araç kiralama hizmetimiz sayesinde tatilinizin daha rahat ve daha konforlu geçmesini garantileyebilirsiniz.

Neden Şanlıurfa Havalimanı’ndan Araç Kiralamalıyım?

Şanlıurfa’nın Harran ve Halfeti gibi tarih kokan şehirlerine daha kısa bir süre içerisinde ulaşabilmek, Şanlıurfa’yı hiçbir ayrıntıyı atlamadan karış karış gezebilmek adına, şehre adım atar atmaz havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Böylelikle seyahatiniz boyunca taksiye yüksek bir bütçe ayırma zorunluluğundan da kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz yere saat kaç olursa olsun, istediğiniz anda gidebilir; gönlünüzce bir tatil geçirebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Peygamberler şehri olarak adlandırılan Şanlıurfa’da ilk görmeniz gereken yer şüphesiz ki İbrahim Peygamber ile özdeşleşen Balıklı göl. Rivayete göre Nemrut tarafından İbrahim peygamber Balıklıgöl’ün bulunduğu yerde ateşte yakılmak istenmiş. Lakin tam da o esnada odunlar balığa ve ateş ise göle dönüşmüş.

Urfa merkezine yalnızca 20 kilometrelik bir mesafede bulunan Göbekli tepe uğrayabileceğiniz bir diğer adres. Dua Tepe olarak da bilinen Göbekli Tepe’ de aynı zamanda dünyanın en eski tapınağı da bulunuyor. Burada yapılan kazı çalışmalarında M.Ö 9000’li yıllara ait eserler ve kalıntılar elde edilmiş. Tarihçesi Paleolitik Çağ’a kadar uzanan Göbekli tepe’yi ziyaret ederek, toplayıcı-avcı gruplar döneminin izlerini taşıyan çok sayıda anıtsal kültleri, dikilitaşları ve mimari kalıntıları yakından görebilirsiniz.

Şanlıurfa gezilecek yerler listenize Halfeti ve Harran şehirlerini eklemeyi de kesinlikle unutmayın. Diğer ismi Kayıp Kent olan Halfeti; 2000 yılında baraj yapımı esnasında şehrin önemli bir bölümünün sular altında kalması sonucunda mistik bir havaya bürünen oldukça fantastik bir şehir. Halfeti’de bulunan tarihi kiliseler, mezarlar ve köprüler de görülmeye değer yapılar. İlk uygarlıkların yerleşim yeri olan Harran’da ise Mezopotamya Uygarlıklarına’na ait kalıntı ve yapıların fotoğraflarını çekebilir; 6000 yıl öncesine doğru mükemmel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Şanlıurfa’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Kebap denilince ilk akla gelen şehirler arasında kabul edilen Şanlıurfa’da patlıcanlı, domatesli, tepsi vb. envai çeşit kebabı tadabilme şansınız bulunuyor. Patlıcan ezmesi, açık ekmek ismi verilen Urfa lavaşı, meyan şerbeti kebab yanında en çok tercih edilen diğer yöresel lezzetler. Urfa’ya özgü sarımsaksız Urfa lahmacunu ve Araplara özgü Mırra kahvesi de Urfa’nın en özel lezzetlerinden.

Çiğ köfte fanatiklerindenseniz; Şanlıurfa çiğ köftesini de deneyebilirsiniz. Zerde pilavı, sac katmeri ve şıllık tatlısının da tadına kesinlikle bakmalısınız.