Samsun Havalimanı Araç Kiralama

Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık şehri olan Samsun, Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip. Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Samsun’u havalimanından kiralayacağınız araçla keşfetmeye hazır mısınız?

Samsun’da neden araç kiralamalıyım?

Samsun hem şehir merkezi hem de çevre ilçelerdeki tarihi ve doğal değerleriyle dikkat çeken bir şehir. Şehir genelinde görmeniz gereken farklı noktaları ziyaret etmek için toplu ulaşım kullanmak hem çok fazla zaman kaybetmenize sebep olur hem de listeden pek çok yeri çıkarmanıza. Bunun yerine Samsun Havalimanı’nda araç kiralamak size büyük kolaylık sağlar.

Samsun’da mutlaka görmeniz gereken yerler

Samsun’un Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki önemini hepimiz daha ilkokul sıralarındayken öğrendik. Samsun Havalimanı’nda araç kiraladıktan sonra ilk durağınızın Bandırma Vapuru olması, iyi bir plan olabilir. Kurtuluş Savaşı’nı başlatan adımın atıldığı vapurun orijinal boyunda bir örneği yapılmış ve müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ayrıca Atatürk’ün bu dönemde kaldığı otel olan Mıntıka Palas Oteli de bir müzeye dönüştürülmüş. Burada Atatürk’ün kullandığı eşyalar, fotoğraflar ve balmumu heykelleri sergileniyor.

Samsun Kalesi 1192 yılından günümüze Danişmentliler’in izini taşıyor. Kaleyi ziyaret ederek tarihin izini sürebilirsiniz.

Şehirde bulunan teleferik hem bir ulaşım aracı olarak hem de bir seyirlik olarak kullanılabilir. Bu teleferiği kullanarak Baruthane Tümülüslerine ulaşabilir ve burada sergilenen açık hava müzesini gezebilirsiniz. Teleferik yolculuğunuz boyunca Tümülüsleri göreceğiniz yemyeşil doğayı seyretme şansı da bulursunuz.

Kızılırmak Deltası sınırları içinde bulunan Kuş Cenneti, doğada zaman geçirmekten hoşlananlar için büyüleyici bir diğer durak. Burada en az 325 farklı kuş türüyle tanışmaya hazır olun.

Rivayete göre daha iyi ok, yay, balta gibi silahlar kullanabilmek için tek memesini kesen kadınların yaşadığı Gölyazı Belediyesi’nde bir Amazon Köyü bulunuyor. Burayı ziyaret ederek Amazon kadınlarının hayatlarına tanık olabilirsiniz.

Samsun’da ne yenir, ne içilir?

Karadeniz mutfağını tadabileceğiniz Samsun’da özellikle pidenin yeri ayrıdır. Samsun’un bir ilçesi olan Bafra, şehrin en lezzetli pidelerini bulabileceğiniz adres olarak karşımıza çıkıyor. Yine bir hamur işi olan Nokul, Samsun’un bir diğer kendine has yemeği. Nokul, bayram günlerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Samsun’da karşılaşacağınız bir diğer şaşırtıcı lezzet ise bakla dolması. Bunlar dışında Samsun’da Haluçka, kaz pilavı, fasulye turşu kavurması, mısırlı fasulye çorbası da denemeniz gereken lezzetler arasında.