Rize Araç Kiralama

İsmini Yunanca ‘pirinç’ anlamına gelen ‘rizi’ kelimesinden alan Rize; bol oksijen deposu olan yaylaları, adeta birer görsel şölen sunan şelaleleri, yemyeşil doğası ve tarihi evleri ile Doğu Karadeniz Bölgesinin kesinlikle görülmeye değer şehirleri arasında yer alıyor. Tarihi geçmişi M.Ö 10.000 yıllarına kadar uzanan bu şehrimiz; tarih boyunca Kolkhiler, Kimmerler, Roma İmparatorluğu gibi güçlü medeniyetlere tabi olmuş. 1204 yılında Trabzon İmparatorluğu’na bağlanan Rize; 1470 yılında ise Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek, Osmanlı topraklarına katılmış.

Neden Rize’de Araç Kiralamalıyım?

Özellikle yayla turizmi açısından ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Rize’ye yolunuz düştüğünde, doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakan bu şehirde araç kiralamanız için birden çok neden bulunuyor. Rize’de araç kiralayarak, Rize’nin tarihi köprülerine, eşsiz güzellikteki yaylalarına, şehirde bulunan milli parklara oldukça kısa bir süre içerisinde ulaşabileceğiniz gibi tatilinizin konforlu ve lüks araçlarda gerçekleşmesini garantileyebilirsiniz.

Rize’de Kesinlikle Görmeniz Gereken Yerler

Geleneksel mutfağı ile ülke çapında üne kavuşan Rize’ye yolunuz düştüğünde öncelikle Rize yaylarını ziyaret ederek, seyahatinize başlayabilirsiniz. Yemyeşil doğası ile cenneti andıran Rize’de Ayder yaylası, Kale yaylası, Anzer yaylası, Gito yaylası gibi hepsi birbirinden güzel pek çok yayla bulunuyor. Yaz aylarında Ayder yaylasında kamp kurabilir, burada düzenlenen yaz şenliklerinde gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Rize’nin yöresel lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz bu festival ortamında harika zaman geçirdikten sonra yayladaki kaplıcalara uğrayabilir; kaplıcaların çoğu hastalığa iyi gelen şifalı sularında serinleyebilirsiniz.

Seyahatiniz sırasında Rize yaylarında serinledikten sonra yapacağınız ilk şey, şehrin tarihe ışık tutan mimari yapılarını ziyaret etmek olmalı! Hala ayakta durmayı başaran çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan Rize’de Rize kalesi, Rize köprüsü, Şimşirli köyü cami, Büyük Gülbahar Sultan Cami gibi değerli yapılar bulunuyor. Cenevizliler tarafından bir dönem kullanılan, gösterişli yapısı ile ilk bakışta dikkat çekmeyi başaran Rize merkezdeki Rize kalesine çıkarak, Rize’nin muhteşem manzarasına bir kez de kaleden şahit olabilirsiniz. Ardından 1853 yılında inşa edilen Şimşirli köyü camiye uğrayabilir, ahşap yığma tekniğinin en güzel örneklerinden birini yakından görebilirsiniz.

Rize’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Daha çok Karadeniz’e özgü balık ve sebze türlerinin tüketildiği bu şehir; hepsi birbirinden muhteşem lezzetleri ile dünya çapında bir üne sahip. Hamsili pilav, turşu kavurması, bir türlü tatlı çeşidi olan Laz böreği, karalahana çorbası ve mısır ekmeği ikilisi bu şehirde kesinlikle tatmanız gereken lezzetlerden yalnızca birkaçı…

Rize’ye kadar gitmişken Rize simidinin ve meşhur Rize çayının tadına bakmadan bu büyüleyici şehirden kesinlikle dönmemenizi öneriyoruz.

Keyifli tatiller…