Muş Araç Kiralama

Selçuklu dönemi eserlerine ev sahipliği yapan, lalesi ve üzümü ile uluslararası bir üne kavuşan Muş; geleneksel Muş evleri, tarihi kilise, cami, kale örnekleri ve antik kentleri ile Doğu Anadolu Bölgemizin görülmeye değer şehirleri arasında bulunuyor. İsmini tarihte Muş dağının güney dağlarında yaşamını sürdüren Muşki kavminden alan Muş; tarih boyunca Asurlular, Urartular, Medler, Persler, Sasaniler, Bizanslılar, Akkoyunlular, Osmanlılar gibi farklı medeniyetlere tabi olmuş.

Muş’ta Neden Araç Kiralamalıyım?

Doğu’nun gizemli, bir o kadar da fantastik bir atmosfere sahip olan bu kentinde gezip görülmeye değer çok sayıda doğal ve kültürel değer yer alıyor. Muş’ta araç kiralayarak, şehirde bulunan antik kalıntıları, kaleleri ve şehrin tabiat harikalarını dilediğiniz zaman gezebilir; keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Oldukça ekonomik olan Muş araç kiralama fiyatlarından bütçenize en uygun olanı değerlendirerek, ulaşım maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz.

Muş Gezilecek Yerler

Farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan mimari yapıları ile adından söz ettiren Muş’ta gezinize Muş Kalesi’ni ziyaret ederek, başlayabilirsiniz. Muş merkezde bulunan Muş Kalesi; Arap, Osmanlı, Selçuklu gibi güçlü medeniyetlere ait mezarlara ev sahipliği yapıyor. İnşa tarihi kesin olarak bilinmeyen kalenin Moğol istilası esnasında savunma amacıyla kullanıldığı tahmin ediliyor. Günümüzde Muş Belediyesi tarafından park olarak ilan edilen ve halka açık olarak hizmet veren Muş Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra rotanızı şehrin bir diğer önemli kalesi Malazgirt Kalesi’ne çevirebilirsiniz. Muş merkeze yalnızca 137 km uzaklıkta bulunan ve siyah taşlar ile bezenen Malazgirt Kalesi; ismini Malazgirt Savaşı’ndan alsa da kale daha önceleri Bizanslılar gibi farklı kültürler tarafından da kullanılmış.

Ören yerleri ile de ön plana çıkan Muş’ta Urartu yerleşmesi şeklinde kurulan Varto Kayalıdere ören yerine ve Arak Manastırı’na da muhakkak uğramanızı öneriyoruz. Bir yayla üzerinde konumlandırılmış olan Arak Manastırı, Muş’un Kepenek Köyü’nde bulunuyor. Roma Dönemi mimarisinin mükemmel bir örneği olan bu manastır; adeta Muş’un tarihi geçmişini aydınlatıyor. Muş Varto dolaylarındaki Kayalıdere ören yerinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen kale, mezar, tapınak vb. eserler ise günümüzde Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

Son olarak, 12 adet gözü ve 143 metre uzunluğu ile bir Selçuklu mimarisi olan Murat Köprüsü’ne uğramadan Muş seyahatinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.

Muş’ta Ne Yenir, Ne İçilir?

Lezzetli ve yöresel Muş yoğurdu ile birlikte servis edilen, bir çeşit lahana dolması olan hez dolması; bol tereyağlı Muş köftesi ve lahananın envai çeşit baharat ile bir araya gelmesiyle hazırlanan çorti Muş’un vazgeçilmez lezzetlerinden… Oldukça zengin bir mutfağı olan Muş’ta yöreye özgü Muş keşkeğinin tadına da kesinlikle bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Almira Muş Araç Kiralama Ofisi

Adres: Sunay Mah. Atatürk Bulvarı No:101/B Merkez Muş

Tel: 0850 811 3 256