Kayseri Araç Kiralama

Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Kayseri bugün özellikle ticaret merkezi olması ve kendine has mutfağıyla biliniyor. Kayseri’ye geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey ise araç kiralamak. Daha sonra şehri keşfetmek üzere hazırladığınız gezi planına başlayabilirsiniz.

 

Kayseri’de neden araç kiralamalıyım?

Doğu ile batının bir sentezi olarak karşımıza çıkan Kayseri, tarihi konaklar, camiler ve modern sokaklarının yanı sıra doğasıyla da ilgi çekiyor. Tüm bu yerleri görmek için yalnızca toplu ulaşım ya da taksi kullanmaya kalkarsanız işiniz epey zor. Kayseri’de araç kiralamak hem seyahatinizi ekonomik bir şekilde konforlu hale getirir.

 

Kayseri’de mutlaka görmeniz gereken yerler

Kayseri, Kapadokya Vadisi’nin bir kısmını kaplıyor; Soğanlı Vadisi. Burada Roma Dönemi’nden kalma 50 tane kilise var. Bunlardan 8 tanesi ziyarete açık. Özellikle Karabaş Kilisesi, çok iyi korunmuş olması sayesinde görenleri hayran bırakıyor.

Erciyes Dağı, Kayseri’nin en çok turist çeken yerleri arasına en başta geliyor. Türkiye’de kış turizminin vazgeçilmez destinasyonu olan Erciyes, günübirlik piknik için de harika bir alternatif oluşturuyor.

Kapuzbaşı Şelalesi ise dünyanın en yüksek şelalelerinden biri olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Doğada zaman geçirmek ve huzurlu bir gün geçirmek istiyorsanız şelalelere mutlaka uğrayın.

Mimar Sinan’ın doğum yeri olan Ağırnas, tarihte kısa bir yolculuk yapmak isteyenleri bekliyor. Ermeni kiliseleri ve yeraltı şehriyle keyifli bir yolculuğa çıkacağınız Ağırnas’ta Mimar Sinan’ın doğduğu evi de gezebilirsiniz. 

 

Güpgüpoğlu Konağı, Kayseri’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Konak, haremlik ve selamlık denen iki bölümden oluşuyor ve bugün Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bunlar dışında Ali Dağı Yeraltı Şehri, Gevher Nesibe Şifahanesi, Hunat Hatun Külliyesi, Sahabiye Medresesi ve Arkeoloji Müzesi de Kayseri’nin görülmeyi bekleyen yerleri arasında sayılabilir.

 

Kayseri’de ne yenir, ne içilir?

Türk ve Osmanlı yemeklerini bir araya getiren Kayseri mutfağı özellikle hamur işi ve et yemekleriyle biliniyor. Kayseri ismiyle anılan mantı için günübirlik bile şehri ziyaret edenlerle karşılaşmanız mümkün. Mantının yanı sıra sucuk ve pastırma da Kayseri’nin en sevilen lezzetleri arasında geliyor. Yanınızda Kayseri’den götürmek için de dünyanın en lezzetli pastırma ve sucuklarından satın alabilirsiniz.