Gümüşhane Araç Kiralama

Tarihi geçmişi M.Ö 3500 yıllarına kadar uzanan, ismini civarda bulunan gümüş madenlerinden alan Gümüşhane; Karadeniz Bölgemizin turizm potansiyeli yüksek olan şirin mi şirin bir ilçesi. Tarihi açıdan oldukça değerli olan kaleleri, yemyeşil yaylaları, huzur veren mağaraları ve tablo görünümündeki şelaleleri ile ön plana çıkan Gümüşhane; kesinlikle görülmeyi hak eden bir Karadeniz şehrimiz. Zigana dağlarına ev sahipliği yapan bu şehrimiz, her yıl kayak severler tarafından da yoğun ilgi görmeyi başarıyor.

Neden Gümüşhane’de Araç Kiralamalıyım?

Gümüşhane’nin doğal ve tarihi değerlerini ziyaret ederken, ulaşım kolaylığı sağlamak, ulaşım giderlerini en aza indirgemek, gezi saatlerinize kendi gönlünüzce karar verebilmek adına Gümüşhane’de araç kiralayabilir; şehirde bulunan antik kentleri, harabeleri, vadileri ve gölleri hemen keşfe koyulabilirsiniz. Seyahatinizi daha konforlu bir şekilde geçirebilmek adına Gümüşhane’de araç kiralamanızı öneriyoruz.

Gümüşhane Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in bu mistik kentinde gezilip görülmeye değer çokça adres yer alıyor. Gümüşhane Yağmurdere köyünde bulunan Santa Antik Kenti; uğrayabileceğiniz adresler listesinde zirvede bulunuyor. Arkeolojik sit alanı olarak kabul edilen bu antik kent; 17. yy’da Rum çeteleri tarafından yerleşim yeri olarak benimsenmiş. Rumların dini, ticari ve kültürel faaliyetler düzenledikleri bu antik kenti dolaşırken çok sayıda kilise, tek katlı konut ve çeşme örneğine rastlamanız mümkün. Yayla üzerine kurulmuş olan bu antik kente uğrayarak, sıra dışı bir atmosfer soluyabilirsiniz.

İnşa tarihi kesin olarak bilinmeyen lakin Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan Torul kalesi ve gösterişli mimarisi ile dikkat çeken Keçi Kalesi; Gümüşhane’nin en popüler diğer uğrak noktalarından! Gümüşhane gezinize Santa Antik Kenti’ne uğradıktan sonra Keçi ve Torul kalelerini ziyaret ederek, devam edebilirsiniz.

Gümüşhane’ye kış aylarında yolunuz düştüğünde Zigana Kayak Merkezi’ne kesinlikle uğramanızı öneriyoruz. 2000-2500 metre yüksekliğindeki pistleri ile eşsiz bir kayak keyfi yaşamanıza imkan tanıyan Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane’ye yalnızca 65 kmlik bir mesafede bulunmakta. Üstelik kayak merkezi çevresinde konaklayabileceğiniz çok sayıda otel de yer alıyor.

Gümüşhane Torul ilçesinde bulunan Karaca Mağarası dikkat çekici sarkıt, dikit ve sütun örnekleri ile muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilmenize olanak tanıyor. Mağara turizmine ilgi duyuyorsanız; 256 metre uzunluğundaki Karaca Mağarası’nı ziyaret ederek, seyahatinize renk katabilirsiniz!

Gümüşhane’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Yöreye özgü pestil ve kömesi ile uluslararası üne kavuşan Gümüşhane oldukça zengin bir mutfağa sahip. Güveçte hazırlanan etli sarma, bol tereyağlı mantı çorbası, bol şerbetli fırın erişte, yoğurt ve ıspanaklı borani, evelik yaprağından hazırlanan evelik dolması; tadabileceğiniz lezzetlerden yalnızca birkaçı.

Gümüşhane’ye kadar gitmişken, haşıl tatlısının ve Hasude kaymağının tadına bakmadan kesinlikle bu şehirden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Keyifli tatiller…

 

Almira Gümüşhane Araç Kiralama Ofisi