Cizre Araç Kiralama

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kendine has tarihi ve kültürel izlerini taşıyan ilimiz Şırnak’a bağlı bir ilçe olan Cizre’ye geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey ise araç kiralamak. Daha sonra önceden hazırladığınız gezi planına gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

 

Cizre’de neden araç kiralamalıyım?

Toplu ulaşım ya da yürüyerek ulaşımın her zaman mümkün olmadığı doğal ve tarihi güzellikleri kaçırmamak için Cizre’de araç kiralamanızı öneririz. Çünkü yalnız Cizre ile sınırlı kalmayıp çevre ilçe ve illeri görmek ve şehir merkezinden biraz uzaklaşarak ören yerlerini ya da doğayı keşfe çıkmak isteyebilirsiniz. Cizre’de araç kiralamak, istediğiniz yere istediğiniz saatte ulaşmanızı sağlayarak gezi planınızı kolayca ve ekonomik olarak hayata geçirmenize yardımcı olur.

 

Cizre’de mutlaka görmeniz gereken yerler

Nuh Tufanı ile birlikte anılan şehrimizin bir ilçesi olan Cizre, hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. Cizre adı Arapçada ‘ada’ anlama gelen Cezire kelimesinden geliyor. Çünkü Dicle nehri, burada kıvrılarak su adası oluşturuyor.

İl merkezi ile Cizre arasında ulaşımı sağlayan Kasrık Boğazı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz arasında doğal bir sınır çizerken bir yanda Gabar diğer yanda Cudi Dağları kalıyor. Doğası ile de dikkat çeken Cizre, yeşil bitki örtüsünün Dicle Nehrinin sularıyla buluşmasıyla tam bir görsel şölen yaşatıyor. Seyr-i Cizre ise şehir manzarası izlemek isteyenler için ideal bir lokasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Gezi rotanızda mutlaka yer vermeniz gereken noktalardan biri de Cizre Kalesi. Kale, Dicle nehri kenarında kurulu. Dinlenmek ve manzaranın tadını çıkarmak için kalenin çevresindeki kafeleri tercih edebilirsiniz.

Cizre’de bulunan Ulu Camii de görülmeye değer yapılar arasında. Camiinin metal kapısı, bugün İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ve üzerinde ejder figürlü kapı tokmakları yer alıyor. Camii halen ibadete açık.

İlçenin bağlı olduğu Şırnak ve çevresini gezmek için Cizre’den kiralayacağınız araçla bölgenin en önemli dağı olan Cudi Dağı Antik kentini ve mağarasını görebilir, Nuh Peygamber Camii ve türbesini, Meryem Ana, Dera ve Maraday Kiliselerini ziyaret edebilirsiniz. Bölgede yer alan medreseler de Cizre’yi ziyaret edenler tarafından büyük ilgi görüyor.

 

Cizre’de ne yenir, ne içilir?

Şırnak, Cizre’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini bir araya getiren zengin bir yemek kültürü olduğunu söyleyebiliriz. Cizre’ye gitmiş ve size özel aracınızı kiralamışken ilçe ile sınırlı kalmayıp Sırnak’a özel bir içli köfte olan kutlık, yarma ve kavurma ile yapılan serbıdev, koyun bağırsağının içine kıyma ve pirinç harcı konularak hazırlanan kipe, kıyma, pirinç ve yumurtayla yapılan hekeheşandi mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetler arasında geliyor. 

 

Almira Cizre Araç Kiralama Ofisi

Adres: Dicle Mah. Hastane Cad. No:23/A Cizre / Şırnak

Telefon: 0850 811 3 256