Bayburt Araç Kiralama

Hem yazın hem kışın ziyaret edilebilecek şehirlerimizden biri olan Bayburt, sıcak havalarda mesire yerleri nedeniyle tercih edilirken yılın 6 ayı kar altında olması sayesinde kış sporları için de ideal bir bölge haline geliyor. Bayburt’a geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey ise araç kiralamak. Daha sonra hiç zaman kaybetmeden hazırladığınız gezi planına başlayabilirsiniz.

Bayburt’ta neden araç kiralamalıyım?

Bayburt’ta özellikle doğa turizmi oldukça gelişmiştir. Bu nedenle gezip görülecek yeler şehir merkezinin dışında, toplu ulaşım veya taksiyle kolayca ulaşılamayacak yerlerdir. Bu nedenle Bayburt’ta şehir merkezine geldikten sonra araç kiralamanızı öneriyoruz. Bayburt’ta araç kiralamak, istediğiniz yere istediğiniz saatte ulaşmanızı sağlayarak gezi planınızı kolayca ve ekonomik olarak hayata geçirmenize yardımcı olacak.

Bayburt’ta mutlaka görmeniz gereken yerler

Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin arasında yer alan Bayburt, iki bölgenin de özelliklerini taşır. Çoruh Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir, İpek Yolu üzerinde olmasıyla da tarihi pek çok değere ev sahipliği yapıyor.

Zigana ve Kop dağlarının ardında kurulu olan Bayburt kalesi, tarih boyunca pek çok medeniyet ile tanışmış. Farklı dönemlerde yapılan onarımlar sayesinde çeşitli medeniyetlerden izleri günümüze taşıyor. Kale bölge tarafından çini süslemeleri nedeniyle Çinimaçin Kalesi olarak da anılıyor.

Bayburt’un doğal güzellikleri arasında Sırakayalar Şelaleleri başta gelir. Yeşilin farklı tonlarını bulabileceğiniz şelaleler kale, Bayburt Saat Kulesi, Korgan Köprüsü gibi Bayburt’un önemli yerlerine yakınlığı nedeniyle keyifli bir mola yeri olma özelliği taşıyor.  

Tüm bu tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra şehirde yer alan Baksı Müzesi, 2010 yılından bu yana Bayburt’un modern yüzünü temsil ediyor. İlginç mimarisiyle dikkat çeken müzenin içinde atölyeler, sergi salonları, konuk evleri ve bir de kütüphane yer alıyor. 

Aydıntepe Yeraltı Şehri, Dede Korkut Kümbeti, Bayburt Ulu Cami, Çimağıl Mağarası’nı da Bayburt’un görülmesi gereken önemli sembolleri listenize eklemeyi unutmayın. Bunlar dışında kış ve kayak sporlarıyla ilgileniyorsanız Bayburt’ta yılın büyük bir kısmı sizin için ideal bir destinasyon olabilir.

Bayburt’ta ne yenir, ne içilir?

Bölgede bulunan pek çok şehir gibi Bayburt’ta da hayvancılık önemli bir yer tutar. Bu nedenle Bayburt mutfağında et yemekleri ile sık sık karşılaşmamız mümkün. Bayburt’a özgü yemekler arasında yalancı dolma, galacoş, kesme çorbası, lor dolması sayılabilir.

Tatlısız olmaz diyenlerdenseniz Bayburt’un kendine özgü süt böreği, tatlı çorbası ve tel helvasının tadına mutlaka bakmalısınız. 

Almira Bayburt Araç Kiralama Ofisi

Adres: Zahit Mah. Ay Yıldız Cad. No:25/1 Merkez Bayburt

Tel: 0850 811 3 256