Adıyaman Havalimanı Araç Kiralama

Çok sayıda gezip görülecek yere ev sahipliği yapan Adıyaman, tarihi güzellikleriyle farklı medeniyetlerin izlerini günümüze taşıyor. Binlerce yıllık tarihe sahip Adıyaman, Helenistik ve Roma dönemlerinden eserleriyle özellikle yaz aylarında büyük ilgi görüyor. Adıyaman Havalimanı’na geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey ise araç kiralamak. Daha sonra önceden hazırladığınız gezi planına gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

Adıyaman Havalimanı’nda neden araç kiralamalıyım?

Adıyaman tarihi ve turistik yerleri, ören yerleri ve doğal güzellikleriyle geniş bir alana yayılmış şehirlerimiz arasında yer alıyor. Gezip görülecek pek çok yeri olan Adıyaman’da araç kiralamak hem size hem zaman kazandırır hem de ulaşımınızı daha ekonomik ve konforlu şekilde sağlamanıza yardımcı olur.

Adıyaman’da mutlaka görmeniz gereken yerler

Adıyaman’ın en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında Nemrut Dağı geliyor. Kommagene Krallığından günümüze kalan dev heykeller ve anıt mezarlara ev sahipliği yapan Nemrut Dağı’nı, her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Nemrut Dağı’ndaki heykeller ve Tümülüs için şahsi arabanızın olması gerekiyor. Yine de bir yerden sonra yolu yürüyerek gideceğini önceden bilmenizde fayda var.

Dünyanın en iyi gündoğumu ve gün batımı manzaralarından birine tanık olmak için Nemrut’a çıkarken yanınıza kalın giysiler almayı unutmayın. Nemrut Dağı’nın bu kadar çok ziyaret edilmesinin sebeplerinden biri de şahane manzarası.

M.Ö. 2. Yüzyılın izlerini bugüne taşıyan Arsemia Antik Kenti de Adıyaman’ın tarihi değerleri arasında. Adıyaman’ın benzeri az görülen antik kentlerine ulaşırken havalimanında araç kiralamanın ne kadar iyi bir fikir olduğunu bir kez daha hatırlayacaksınız.

Tarihin önemli izlerini günümüze taşıyan şehirde büyük ilgi gören bir diğer destinasyon da Perre Kaya Mezarları. Burada yaklaşık 200 mezar, küçük oda bulunuyor. Dünyanın en yaşlı ve aktif olarak kullanılmaya devam edilen köprülerinden biri olan Roma dönemi eseri Cendere Köprüsü de ziyaret edilebilir.

Adıyaman’dan ayrılırken yöreye özgü eşyalar satın almak isterseniz şehir merkezindeki Oturakçı Pazarı’na uğramanızı tavsiye ederiz.

Adıyaman’da ne yenir, ne içilir?

Adıyaman, bölgedeki diğer illere benzer şekilde et yemekleriyle bilinir.  Ayrıca Türkiye’de acının en çok tüketildiği şehirlerden biridir Adıyaman. Adıyaman’ın acı çiğköftesi Türkiye’nin her yerine yayılmış lezzetlerin başında geliyor. Çiğköftenin anavatanına gitmişken yememek olmaz. Yine de siz burada yiyeceğiniz çiğ köftenin büyük olasılıkla etli ve sandığınızdan biraz daha acı olacağını unutmayın.

Çiğköftenin yanı sıra içli köfte, mercimekli köfte, ekşili köfte gibi lezzetleri Adıyaman mutfağından da tatmanızı öneririz. Bunların dışında, patlıcan cacığı, kabak aşı, Adıyaman tavası da şehrin kendine has lezzetleri arasında.

Tatlılara gelince, Adıyaman’ın her yerde bulamayacağınız Şillik tatlısını mutlaka deneyin. Dönüşte yanınızda Adıyaman’dan lezzetli bir hediye götürmek isterseniz pestil tatlısı iyi bir seçenek olabilir.