Van'da Bunları Yapmadan Dönmeyin

05.03.2017

Türkiye’nin doğusunda yer alan ilimiz Van, doğası, mutfağı ve kültürüyle kendine has özellikler taşıyor. Van denince akla ilk gelen şeylerin yanı sıra az bilinen özellikleriyle de mükemmel bir seyahat vadeden bu şehirde birbirinden lezzetli yemekler yiyecek ve unutulmaz aktivitelere katılma şansı bulacaksınız.

Van'a geldiğinizde ilk iş olarak Van araç kiralama ofisimizi ziyaret edin ve uygun bir araçla derhal yola çıkın. Peki, Van’a gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeyler neler? Van’dan döndüğünüzde “keşke” dememek için bunları Van’da yapılacaklar listenize mutlaka ekleyin.

Tarihi ve turistik yerlerini kaçırmayın

Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliğine sahip. Van’ı keşfetmek üzere yola çıktığınızda Van Gölü’nü ilk sıraya yazmanızı tavsiye ederiz. Özellikle de doğal güzelliklerle tanışmayı seviyorsanız...

Van Gölü’nün güneyinde yer alan Aktamar Adası, doğal güzellikleri ve tarihi Aktamar Kilise’si ile Van’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

Tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan Van, kiliseler ve camiler açısından da oldukça zengin. Akdamar Kilisesi’nin yanısıra St. Bartholomeus Kilisesi, Adır Kilisesi, Kaya Çelebi Camii, Hüsrev Paşa Camii, Halime Hatun Kümbeti, Süleyman Bey Kümbeti, İkiz Kümbetler, Galip Paşa Kümbeti, Hasan Bey Kümbeti Van’da görmeden dönmemeniz gereken yapılar arasında yer alıyor.

Şehir merkezinde bulunan Van Müzesi, Urartu uygarlığı başta olmak üzere Van’ın ve çevresinin tarihine ayna tutuyor.

Van kedisi görmeden Van’dan dönmek olmaz. Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde yer alan Van Kedi Evi’ne giderek şehrin en önemli sembolleriyle tanışabilirsiniz.

Van’a özgü lezzetleri biliyor musunuz?

Hayvancılığıyla bilinen Van mutfağı genellikle et, süt ve süt ürünlerinden oluşur. Van kahvaltısı Van’da yemeden dönülmemesi gereken şeylerin en başında geliyor. Türkiye’nin dört bir yanında görebildiğimiz Van serpme kahvaltısının tadına bir de evinde bakmalısınız.

Sporun bin bir çeşidi Van’da

Muhteşem doğasıyla dikkat çeken Van, spor tutkunları için de ideal bir varış noktası. Van ilimiz, Müküs Çayı ile rafting, Artos Dağı ile yamaç paraşütü, Van Gölü ile dalış ve pek çok noktasında kış sporları imkanı sunuyor.