Türkiye'nin En Popüler Kayak Merkezleri

25.02.2017

Kış turizminin açılması ile yazları günlük güneşlik olan kayak merkezleri de beyaza bürünüyor ve konuklarını ağırlamaya başlıyor. Haliyle tatilciler de rotasını bu kayak merkezlerine doğru çeviriyor. Peki Türkiye'deki başlıca kayak merkezleri hangileri?
 

Marmara bölgesinden uzaklaşmak istemeyenlere: Uludağ ve Kartepe

 
Uludağ, şüphesiz ki ülkenin en gözde kış turizmi bölgelerinden? Bursa'ya uzaklığı 36 km olan Uludağ'da 1. ve 2. gelişim bölgeleri olmak üzere iki ayrı turizm bölgesinden oluşur. Hem karayolu, hem de teleferik ile ulaşabileceğiniz kayak merkezleri; Bursa'ya karayolu ile 40, havaalanına ise 60 dakika uzaklıkta yer almaktadır. 3000'in üzerinde yatak kapasitesiyle, 27 konaklama tesisinde siz de bir tatil kaçamağı yapabilirsiniz!
 
İstanbul ve çevresinde yaşayanların daha sıklıkla tercih ettiği Kartepe de kış turizminin en yoğun yaşandığı bölgelerden bir tanesi? İstanbul'a olan 118 kilometre uzaklığıyla özellikle haftasonu tatilleri için tercih edilen bölgede yarım pansiyon hizmet veren otellerde konaklayabilirsiniz. 42 kilometrelik pist alanı ve 14 pistiyle Kartepe size geniş bir eğlence alanı sunuyor!
 

Palandekön, Erciyes ve Yıldız Dağları

 
Palandöken, ?kış turizmi? denildiğinde akla gelen ilk kayak merkezlerinden biridir. Bulunduğu bölge itibariyle, kış mevsimini beş ay gibi uzun bir süre yaşayan Palandöken'i Kasım'dan Nisan sonuna uzanan geniş bir zaman aralığında rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Tüm pistlerde aynı anda 12.000 kişinin kayak yapabileceği kadar geniş kayak pistlerine sahip merkezde konaklama yapabileceğiniz 5 adet otel bulunuyor. Uluslararası bir istasyon özelliği taşıyan bu kayak merkezi Erzurum'a sadece 13 km uzaklıkta!
 
2010 yılında hizmete başlayan Sivas Yıldız Dağı Kayak Merkezi, kısa sürede gözde kayak merkezleri arasında yerini almıştır. Kayak imkanının yanında termal merkez imkanını da aynı anda konuklarına sunan Yıldız Dağı kayak merkezinde geniş konaklama imkânları da sunuluyor. Kayak merkezinin Sivas şehir merkezine uzaklığı ise 57 km! Anadolu'da konumlanan bir diğer kayak merkezi ise Kayseri Erciyes'te bizleri karşılıyor. 1450 yatak kapasiteli otelleriyle konuklarını ağırlayan Erciyes kayak merkezi, 26 milyon metrekare gibi oldukça geniş bir alana kurulu, 34 kayak pistine sahip! Bu dikkat çekici kayak merkezi, Kayseri şehir merkezine sadece 25 km uzaklıkta!
 

Akdeniz, kış turizmi açısından da oldukça zengin!

 
Antalya şehir merkezine uzaklığı 50 km olan Saklıkent, Antalya halkının gözde kayak merkezi! Özel kayak turları ile de ulaşabileceğiniz kayak merkezinde 100 ila 150 metre arasında kar kalınlığı ile karşılaşabileceksiniz! İki adet kayak pistinin bulunduğu Saklıkent kayak merkezi, çevre halk için oldukça ideal!