İzmir'in Saklı Cennetleri: Kavaklıdere ve Demircili Köyü

02.03.2018

Yaz aylarında dolup taşan kumsalları, pırıl pırıl ve berrak suları, antik döneme ait kalıntıları ile Ege Bölgemizin en güzel ve en gözde şehirleri arasında yer alıyor İzmir. Öyle ki bir kez İzmir’e yolu düşen ve bu şehir ile tanışma şansı elde edenler; İzmir’e aşık oluyor ve İzmir’e bir kez daha uğramanın düşünü kuruyor.

Yerli ve yabancı turistlere düş gibi bir tatil vaat eden İzmir; Bornova, Alsancak, Karşıyaka, Urla gibi ilçeleri ile ön plana çıkarken; İzmir’in saklı cennetleri olan Kavaklıdere ve Demircili Köyü; turistler tarafından yeni yeni keşfedilen; İzmir’in saklı cennetleri arasında bulunuyor.

Bu yazımızda şehir kalabalığından ve gürültüsünden epey bir uzakta; şirin, samimi ve sıcak bir atmosferde, doğa ile iç içe bir tatil geçirmenin hayalini kuran gezginler için İzmir Havalimanı araç kiralama sonrasında çevresinde uğrayabilecekleri 2 rotadan bahsetmek istedik.

İşte; İzmir’in keşfedilmeyi bekleyen en güzel 2 köyü:

Yemyeşil doğası ile Bornova Kavaklıdere

Yemyeşil doğası, adım başı rastlayabileceğiniz meyve ağaçları, samimi atmosferi ve sıcakkanlı yöre halkı ile Bornova’ya bağlı bir mahalle olan Kavaklıdere; kesinlikle görmeniz gereken adresler arasında yer alıyor.

Bornova’ya yalnızca 9 kmlik bir mesafesi bulunan bu mahalle; zamana meydan okuyan tarihi evleri; kiraz, elma, nar ağaçları ile dolup taşan bahçeli evleri, köyün merkezinde boylu boyunca sıralanan çınar ağaçları ile tıpkı kartpostalları andırıyor.

Nif Dağı eteklerinde kurulu olan Kavaklıdere’de dağ eteklerine doğru yol aldığınızda karşınıza çiftlik evi ve villalar ile çevrili olan bir yürüyüş parkuru çıkıyor.

Biraz daha yukarılara çıktığınızda ise Nif Klube Kamp Alanı; sizleri selamlıyor. Trekking aktivitelerine katılabileceğiniz, kamp kurarak piknik yapabileceğiniz kamp alanında dilediğiniz kadar konaklayabilir; bu şirin köyün keyfini çıkarabilirsiniz.

Çam ağaçları ile çevrili Demircili Köyü

Yeşil ve mavinin eşsiz uyumunu bir kez daha gözler önüne seren; Urla’nın şirin beldesi Demircili Köyü; organik lezzetleri tadabileceğiniz bir adres olarak Urla kent merkezine yalnızca 15 km uzaklıkta bulunuyor.

Köye adım atar atmaz; köyün en popüler kahvaltı adresi olan Yörük Aile Evi’nde lezzetli peynirlerin, yoğurtların tadına bakabiliyor; ardından Titus ve Feronia Motor ve Doğa Sporları Kulübü’ne uğrayarak; burada her türlü ekstrem sporlara katılabiliyorsunuz.

Paintball, jeep safari, dağ bisikleti, trekking, outdoor training vb. farklı ekstrem sporların keyfini sürebileceğiniz bu adreste kamp kurabiliyor ardından Demircili koyunda denize girerek, serinleyebiliyorsunuz.

Şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.