İstanbul'un Yanı Başındaki Cennet: Sapanca

05.12.2017

Sakarya ilimizin en gözde semtlerinden biri olan, İstanbul’un hemen yanı başındaki Sapanca; yaz aylarında efil efil esen rüzgarların teninizi okşadığı yaylaları, dillere destan olan Sapanca gölü, kış aylarında tıklım tıklım olan Kartepe Kayak Merkezi ile kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Tarihi geçmişi M.Ö 1200 yılına kadar uzanan bu semtimiz; Akdeniz-Karadeniz iklimsel özelliklerinin ikisini birden taşırken, muhteşem tabiat harikaları ile de şehir yaşamından birkaç günlüğüne de olsun uzaklaşmak, sessiz sakin bir ortamda huzur dolu vakit geçirmek isteyenlere hitap ediyor. Bu yazımızda adeta Cenneti andıran doğası ile efsaneleşen Sapanca’ya yolunuz düştüğünde bu şehirde neler yapabileceğinizden bahsetmek istedik. Atatürk Havalimanı araç kiralama ya da Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama ofislerimizden kiralayacağınız bir araçla Sapanca'ya kolayca ulaşabilirsiniz.

İşte, Sapanca’da Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey Listemiz:

Sapanca Gölü’ne Uğrayın!

Sapanca’nın sembolü haline gelen Sapanca Gölü; muazzam göl manzarası ve göl çevresindeki yeşillik alanı ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. İzmit Körfezi’nin hemen doğu kısmına düşen Sapanca Gölü; 1606 metreyi bulan yüksekliği ve 16 km uzunluğu ile oldukça geniş bir alanı kaplıyor.Sapanca Gölü’nde doğa yürüyüşüne çıkma, bisiklet turlarına katılma vb. aktiviteler düzenleyebilme şansınız da bulunuyor. Sapanca’ya kadar gitmişken, şehrin simgesi olan bu göle muhakkak uğramanızı öneriyoruz.

Sapanca Yaylalarında Serinleyin!

Çiğdem, Kirpiyan, Keremali, Soğucak vb. pek çok yaylaya sahip olan Sapanca; yaz aylarında yaylalarda düzenlenen aktiviteleri ile adeta bir festival havasına bürünüyor. Üstelik spor aktivitelerine ilgi duyanlar için Belediye tarafından düzenlenen voleybol sahası vb. alanlarda gönlünüzce eğlenebiliyor; yayla yakınlarındaki tesislerde de birçok ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Kısacası yaz aylarında Sapanca yaylarına çıkmak için serinlemenin de ötesinde birden çok muhteşem sebebiniz bulunuyor.

Kartepe Dinlenme Tesisleri’nde Konaklayın!

Tıpkı Uludağ gibi kış aylarında yoğun turist akınına uğrayan Kartepe Dinlenme Tesisleri, İstanbul’a da oldukça yakın olduğu için karlı günlerde dolup taşıyor! Birkaç günlüğüne konaklayabileceğiniz çok sayıda otel ve tesisi sınırlarında barındıran Kartepe’de kayak dersi alabilme şansınız da bulunuyor. Sapanca gezilecek yerler listenize Kartepe’yi ekleyebilir; soğuk kış günlerini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Maşukiye Köyü’nde Gözlerden Uzakta Kendinizi Dinleyin!

Sapanca semtine bağlı bir köy olan Maşukiye köyü; hem yaz hem de kış aylarında gözlerden epey uzaklarda, kendinizi dinleyebileceğiniz bir adres. Kartepe’yi sınırları içerisine alan Maşukiye Köyü; özellikle lezzetli mi lezzetli alabalığı ile meşhur! Sapanca gölü manzarasına karşı, alabalık restoranlarında güzel bir ziyafet çekmek adına Maşukiye köyüne mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Şimdiden keyifli tatiller…