Gaziantep'te Mutlaka Yapılması Gereken 3 Şey

14.05.2017

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sanayi ve ticari açıdan en gelişmiş şehri olan Gaziantep; tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm cenneti olarak da ön plana çıkıyor. Tarihi geçmişi paleolitik döneme kadar dayanan bu şehir, tarih boyunca Babil, Hitit, Asur, Pers, Roma, Osmanlı gibi farklı kültür ve medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak kabul edilmiş. Kurtuluş savaşı esnasında halkın işgal güçlerine karşı mükemmel bir kahramanlık örneği sergilediği bu şehre ‘Gazi’ unvanı ise 8 Şubat 1921 tarihinde verilmiş.

Bu yazımızda Gaziantep’e yolu düşenlere, gezileri sırasında neler yapabileceklerinden bahsetmek istedik. Seyahatinizin konforlu ve rahat araçlarda geçmesi ilk önceliğiniz ise Gaziantep Havalimanı araç Kiralama hizmetimizden yararlanarak, Gaziantep’i karış karış gezebilirsiniz.

İşte, Gaziantep’te Mutlaka Yapılması Gereken 5 Şey:
 

Bakırcılar Çarşısı’nı Ziyaret Edin

Gaziantep’in sembolü haline gelen Bakırcılar Çarşısı; bakır madeninin usta eller ile önce işlendiği ardından da satışa sunulduğu, muhteşem atmosferi ile huzuru çağrıştıran bir adres. Bakır ustaları ile sohbet edebileceğiniz, bakırın işlenişine yakından tanıklık edebileceğiniz bu çarşıdan sevdikleriniz için bakır fincan takımları, cezveler ve diğer hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Gaziantep’ten eliniz boş dönmek istemiyorsanız; bu çarşıya uğramanızı şiddetle öneriyoruz.
 

Gaziantep Bedestenlerinde Alışveriş Yapın

Seyahat esnasında alışveriş yapmaktan hoşlananlardansanız; Gaziantep hatırası olarak saklayabileceğiniz hediyelik eşyaları şehir bedestenlerinde bulabilirsiniz. Gaziantep’te alışveriş keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz; Zincirli, Hüseyin Paşa ve Kemikli olmak üzere 3 adet bedesten bulunuyor. Onlarca farklı dükkanın yer aldığı bedestenlerde Antep’e özgü yöresel kıyafetlere, halılara, kilimlere, bakır eşyalara ve baharatlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Zeugma Antik Kenti’ne Uğrayın

Medeniyetler beşiği Gaziantep’in en çok turist çeken anti kenti Zeugma; M.Ö 3000 yılında Büyük İskender döneminde kurulsa da altın çağını Roma döneminde yaşamış. Belkıs köyü civarında,  tepe üzerine inşa edilmiş olan Zeugma’da döneme ışık tutan çok sayıda ev, mezar ve heykel kalıntıları bulunuyor. Zeugma Antik Kenti’nde sık sık tabanı mozaik taşlar ile bezenmiş, duvarlarında freskeler ve her odasında heykeller bulunan evlere rastlayabiliyorsunuz. Poseidon ve Euphrates villa kalıntılarının da çıkarıldığı Zeugma Antik Kenti’nden uzun kazı çalışmaları sonrasında elde edilen eserlere göz atmak için Zeugma Mozaik Müzesi’ne de kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

 

Gaziantep Kent Müzesi’ni Dolaşın

Gaziantep tarihini ve kültürünü daha yakından tanımak adına Gaziantep Kent Müzesi’ni dolaşabilir; müzede sergilenen el sanatları odalarını gezebilir, balmumu heykellerinin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Hatta müzenin üst katında heykeltıraşların taşları nasıl işleyerek muazzam eserler çıkardıklarını büyük bir keyifle ve hayranlıkla izleyebilirsiniz.

 

Tarihi Antep Evlerinin Fotoğraflarını Çekin

Doğu kültürünü konu alan dizilerden görmeye alışık olduğumuz, avlu, ocaklık, kiler gibi farklı bölümleri, iki ve üç katlı versiyonları ile beğeni kazanmayı başaran Gaziantep evlerinin yer aldığı fotoğraf karelerini yakalamadan Antep seyahatinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.

İyi tatiller…