Diyarbakır'da Görülecek 5 Tarihi Yer

22.05.2017

Yaklaşık 9.000 yıllık tarihi geçmişi bulunan Diyarbakır; tarihi cami, kilise, sur, köprü ve müzelerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ülkemizin en güzide turizm merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor. Kürtçe Amed olarak isimlendirilen bu şehir; tarih boyunca Hititler, Asurlular, Urartular, Persler, Ermeniler, Bizanslılar, Selçuklular, Moğollar, Safeviler ve Osmanlılar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış.

Bu yazımızda Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinin kesişim noktasında bulunan Diyarbakır’da kesinlikle görmeniz gereken tarihi mekanlara yer vermek istedik. Diyarbakır geziniz esnasında kendi aracınızla geziyormuşcasına bir deneyim yaşamak isterseniz Diyarbakır havalimanı araç kiralama hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

İşte, Diyarbakır’da Görülecek 5 Tarihi Yer Listesi:
 

Diyarbakır Kalesi ve Surları

UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Diyarbakır surları; yeryüzünde Çin Seddi’nden sonraki en uzun duvar olarak biliniyor. Kalkan balığı şeklindeki iç ve dış surların tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmese de bu surların, M.Ö 4000 yıllarında Huriler tarafından yapıldığına inanılıyor. İç kale ve dış kale olmak üzere iki kaleden oluşan Diyarbakır kalesinin 4 adet giriş kapısı bulunuyor. Surlar üzerinde ise çok sayıda bitki ve hayvan motiflerine rastlanıyor.
 

Kervansaray

Günümüzde otel olarak kullanılan, mimarisi ile ilk bakışta dikkat çekmeyi başaran Kervansaray; Diyarbakır’da kesinlikle uğramanız gereken bir diğer tarihi adres. Hanlar şehri olan Diyarbakır’daki kervansarayın inşasına 1521 yılında başlanmış. 72 odası ve 17 dükkanı ile Kervansaray; Diyarbakır valisi Hüsrev paşa tarafından inşa edilmiş. Diyarbakır geziniz esnasında Kervansaray’da konaklayarak, muhteşem bir tarihi atmosfer soluyabilirsiniz.
 

Ulu Cami

İslam dünyasında oldukça önemli bir yeri bulunan ve 5. Harem-i Şerif olarak isimlendirilen Ulu Cami; aynı zamanda Anadolu’nun en eski camisi olma unvanına da sahip. Eskiden Mar Toma isimli bir kilise olan Ulu Cami, 639 yılında Diyarbakır’ın İslam orduları tarafından fethinin hemen ardından camiye dönüştürülerek, Ulu Cami ismini almış.
 

Çay Önü

Diyarbakır Ergani ilçesine yalnızca 7 km’lik bir mesafede olan Çayönü antik şehrinde yapılan kazı ve çalışmalar, şehrin tarihi geçmişinin Cilalı Taş Devri’ne kadar uzandığını gösteriyor. Neotikleşme sürecine dair çok sayıda örneğe rastlayabileceğiniz Çay Önü Höyük ve Tepesi’ndeki konutlar ise yuvarlak planlı çukur, ızgara planlı, kanallı, taş döşeli, kafataslı, saltaşlı döşemeli gibi farklı yapıları bünyesinde barındırıyor. Çay Önü Höyük ve Tepesi’ni gezerek, avcılık-toplayıcılık ve yerleşik dönemlere ait yerleşim planlarına yakından şahit olabilirsiniz.
 

Hevsel Bahçeleri

2015 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edilen, Diyarbakır surları ile Dicle nehri arasında uzanan Hevsel Bahçeleri, 8000 yılı aşkın süredir Diyarbakır’ın tarım alanı olarak kullanılmaya devam ediyor. Hevsel bahçeleri aynı zamanda Güneydoğu’nun en büyük kuş cenneti olarak da biliniyor. Çoğu bitki ve hayvan türünün yuvası olan Hevsel Bahçeleri’ne uğramadan Diyarbakır gezinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.